Europejski tor do Lwowa

-a A+

Z Rawy Ruskiej, miejscowości na granicy Ukrainy z Polską, do Lwowa zostanie przełożony europejski tor o rozstawie 1435 cm.

Taki właśnie rozstaw szyn wykorzystywany jest w Europie i w ponad 60% państw świata. Ukraina w „spadku” dostała radziecki rozstaw torów – 1520 cm. Budowa pochłonie około 50 mln euro – szacuje Ministerstwo infrastruktury. Nowe tory połączą bezpośrednio Lwów z Warszawą.

- Odległość z Warszawy do Lwowa – to około 330 km. Dziś europejskie tory są na terenie Polski i dochodzą 7 km w głąb terytorium Ukrainy – do Rawy Ruskiej. Do przełożenia zostaje 58 km do Brzuchowic. Obecnie poszukujemy inwestorów, którzy by przełożyli tory do Brzuchowic. Ta miejscowość leży w okolicy miasta i jesteśmy gotowi wybudować tam całą logistykę, aby dogodny był tam przejazd z centrum miasta i koleją i autem – powiedział szef lwowskiej Kolei Iwan Girnyk.

Źródło: tsn.ua

20/04/2017 14:35

Specjalny pociąg Przemyśl – Niżankowice pojedzie już w sobotę

22 kwietnia w pobliżu stacji Niżankowice po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu zostanie otwarte tymczasowe pasażerskie przejście kolejowe przez polsko-ukraińską granicę.

25/04/2017 18:36

Pierwsza wyprawa turystyczna drezyną z Przemyśla do Niżankowic

Rankiem 22 kwietnia polska drezyna kolejowa z dwudziestoosobową grupą turystów z Przemyśla przekroczyła granicę polsko-ukraińską przez przejście, którego jeszcze nie ma na żadnych mapach. W Malhowicach – Niżankowicach, gdzie w pobliżu torów zostało otwarte tymczasowe przejście, niedawno odnowioną linią kolejową wjechał na Ukrainę szynobus.

23/05/2017 18:35

Nowe połączenie kolejowe Lwów-Kraków od 1 sierpnia

Na zwołanej 23 maja we Lwowie konferencji prasowej, Wojciech Balczun, prezes kolei ukraińskich, poinformował, że spółka uruchomi już 1 sierpnia pierwszy pociąg na trasie ze Lwowa do Krakowa.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.