• Studenci z Wilna odwiedzili polską młodz...

    W ramach drugiej części studenckiej wymiany młodzież z polskiego klubu „Juventa Wileńska” odwiedziła Lwów, aby zobaczyć miasto i nawiązać współpracę z rówieśnikami z Ukrainy. Jest ...
  • Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Pola...

    Przedstawiciele Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zakończyli wizytę na zachodniej Ukrainie, w ramach której zapoznali się z sytuacją polskiej mniejszości w tym kraju...
  • Walny Zjazd Federacji Polskich Mediów na...

    W Belwederze w Warszawie spotkali się przedstawiciele polskich redakcji na wschodzie. Podkreślono znaczenie ciągłości i długich promes finansowania polskich redakcji. Po raz kolejn...

aktualności

Połączenie kolejowe Lublin-Lwów już w następnym roku

06/12/2018 14:24

W następnym roku będzie nowe połączenie kolejowe łączące Polskę z Ukrainą na trasie Lublin - Lwów. Zapowiedzieli to ministrowie infrastruktury obu krajów. Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan spotkali się w Kijowie, gdzie przewodniczyli posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Kurnik w Capitolu

03/12/2018 11:27

Kolejny „ekstremalny” wyjazd Polskiego Teatru Ludowego miał miejsce do Warszawy. Ostatnio każdy nasz wyjazd można uznać za ekstremalny – powodem tego jest czas, potrzebny na przekroczenia granicy. Ostatnio wydłuża się on nadzwyczajnie.

Piszemy i oceniamy na B1

01/12/2018 09:25

Język to przede wszystkim komunikacja, jednak w ocenie kompetencji językowych ważną rolę odgrywa certyfikacja.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia dla Adolfa Juzwenki

30/11/2018 13:57

W dniu 29 listopada, w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Polska wobec sytuacji na Ukrainie w trakcie i po „Rewolucji Godności”

30/11/2018 10:00

Rok 2013 pokazał, że obywatele Ukrainy mają aspiracje europejskie, chcą reform i pragną żyć godnie w swoim państwie. Stąd Majdan, Rewolucja Godności oraz wojna na wschodzie Ukrainy, w której do dnia dzisiejszego giną ludzie. Polska jako państwo oraz zwykli Polacy, działający w organizacjach pozarządowych, i polscy dziennikarze odegrali ważną rolę we wsparciu Ukrainy, która w pewnym momencie była osamotniona w swoim dążeniu w kierunku wartości europejskich.

W Kijowie jest ulica Jerzego Giedroycia

29/11/2018 16:37

Deputowani Rady miasta Kijowa w drugim głosowaniu zgodzili się na nową nazwę ulicy Twerskiej.

10. rocznica ingresu arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

29/11/2018 10:20

26 listopada w bazylice metropolitalnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki celebrował mszę św. dziękczynną z okazji 10. rocznicy ingresu do tej świątyni.

Studenci prawa dla Kresów 2018

29/11/2018 08:55

Fundacja Instytut Prawa i Kultury z Warszawy, we współpracy ze wspólnotą Bazyliki Metropolitalnej we Lwowie, w dniach 5-26 sierpnia br., zrealizowali w obwodzie lwowskim projekt „Studenci prawa dla Kresów 2018”. Inicjatywa została sfinansowana przez Fundację PZU.

Aktywnie współpracujące miasta – aktywne regiony

27/11/2018 17:48

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw oraz Urząd Miasta Nowy Sącz wspólnie zrealizowali projekt: „Aktywnie współpracujące miasta – aktywne regiony”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”.

publicystyka

W wolnym Lwowie

05/12/2018 13:20

Wiele lwowskich czasopism zawiesiło swoją działalność na okres działań wojennych w listopadzie 1918 roku. Od 6 listopada zaczyna się ukazywać „Pobudka”, początkowo jako organ Komitetu Obywatelskiego VI okręgu m. Lwowa, a od 9 listopada organ Komitetu Obywatelskiego miasta.

Tam był mi raj...

04/12/2018 14:04

Z mikrofonem i kamerą w Stanisławowie i Iwano-Frankiwsku

Bernardyni. Część II

04/12/2018 13:48

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Warszawskie Towarzystwo Miłośników Lwowa

03/12/2018 11:38

Z Markiem Makuchem, prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Stołeczny, rozmawiała Anna Gordijewska.

Pamiętamy o Kresach

03/12/2018 11:34

z Janem Sabadaszem, prezesem Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe, rozmawiała Anna Gordijewska.

Wystawa o św. Janie Pawle II i bł. Władysławie Bukowińskim we Lwowie

03/12/2018 10:51

We Lwowie 20 listopada otwarta została wystawa „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności”.

Nowa książka o archidiecezji lwowskiej

01/12/2018 09:20

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirowała wielu badaczy historii najnowszej do podjęcia tematyki związanej z tym jubileuszem. Badania te zaowocowały licznymi publikacjami naukowymi i popularnonaukowymi.

Stan Wojenny… i co dalej?

30/11/2018 09:55

Nie pamiętam już gdzie, ale kiedyś przeczytałem, że w Chinach rzucano na wrogów bardzo wymyślne przeklęcie: „Obyś żył w ciekawych czasach!”. Nie sposób się nie zgodzić, że akurat nam i akurat na Ukrainie właśnie w takich czasach żyć przyszło.

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego. Część I

29/11/2018 10:14

Pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita nie od razu utraciła Wołyń na rzecz Rosji.

Bernardyni. Część 1

28/11/2018 12:34

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Jak Polacy Charków budowali. Część XXXIX

27/11/2018 12:21

Charkowski książę nauki – Leon Cienkowski (1822–1887)

Zaporożcy piszą do sułtana

26/11/2018 10:20

Historia w znaczki wpisana

Pamięci pomordowanych Polaków w Podkamieniu

-a A+

Spis treści

Mszy św. przewodniczył ks. Anatol Szpak (Fot. Konstanty Czawaga)

- Polacy i Ukraińcy żyli tu w zgodzie. Potem coś takiego się stało, że się skonfliktowali, – opowiadała Kurierowi Anna Kucharczuk, starsza mieszkanka Pańkowców, wsi koło Podkamienia. – Napadali jedni na drugich. Mąż siostry mojej matki został zabity w Podkamieniu, gdy przyszedł do swoich rodziców. Straszne to były czasy. Młodzież nie wierzy, że tak było. Niektórzy mówią, że stara baba kłamie.

 

Mój tato był Ukraińcem, a mama – Polką, i ja jestem Polką. Chodziłam do pierwszej spowiedzi i Komunii św. w tym klasztorze. Ja i moja siostra byłyśmy ochrzczone w kościele, a nasz brat w cerkwi, bo był Ukraińcem.

 

Teraz uczestniczę w nabożeństwach w cerkwi greckokatolickiej. Z Brodów przyjeżdża do nas też ks. rzymskokatolicki Anatol, to wtedy modlimy się w naszej kapliczce. Jest możliwość przystąpić też do spowiedzi.


20 maja br. na cmentarzu w Podkamieniu koło Brodów, po długoletnich staraniach Stowarzyszenia Kresowego „Podkamień”, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Polakom pomordowanym w marcu 1944 roku przez UPA.


Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Anatol Szpak z Brodów. „W tym dniu Pańskim, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, którą dzisiaj obchodzi Kościół, gromadzimy się, aby razem z Apostołami wpatrywać się w niebo, gdzie wstępuje nasz Zbawiciel Jezus Chrystus – powiedział kapłan. – Dzisiaj pragniemy modlić się, sprawując Mszę św. w intencji wszystkich poległych, pomordowanych na tych terenach – w Podkamieniu i w okolicach.


Pragniemy dzisiaj powiedzieć, że pamiętamy, że kochamy, że właśnie my jesteśmy dzisiaj tutaj dlatego, że tak kazało nam serce, jako wyraz naszej miłości. Dlatego, bracia i siostry, będziemy składać Panu Bogu Najświętszą Ofiarę, modląc się i wspominając wszystkich, którzy właśnie tutaj, na tych terenach przelali swoją krew. Będziemy prosili Jezusa, aby dał im miejsce wiecznej radości w niebie. I będziemy prosili Boga, aby dał nam wiele miłości. Byśmy nauczyli się prawdziwej miłości Boga i prawdziwej miłości bliźnich”.


Na zakończenie homilii ks. Anatol Szpak wezwał: „Niech dzisiejsza uroczystość pomoże nam oczami wiary zobaczyć Chrystusa, wstępującego do nieba. Niech dzisiejsza uroczystość również umocni naszą wiarę w życie wieczne, w niebo; naszą wiarę w to, że chociaż tak boleśnie często rozstajemy się ze swoimi bliskimi, ze swoimi krewnymi, to właśnie w niebie znowu zobaczymy się, znowu spotkamy się w Domu naszego wspólnego Ojca.


Niech dzisiejsza uroczystość umocni nas na drodze do nieba, a tym którzy już przekroczyli próg wieczności, tym za których dzisiaj modlimy się, o których dzisiaj wspominamy, tym, którzy zginęli, tym pomordowanym niech Jezus Chrystus otworzy niebo. Niech przyjmie ich do królestwa swojej chwały niebieskiej. Amen”.

 

Po zakończeniu nabożeństwa ks. Anatol Szpak razem z ks. prałatem Stanisławem Czenczekiem z Przemyśla i ojcem Mychajłem Bakajem z cerkwi greckokatolickiej w Podkamieniu dokonali poświęcenia pomnika i symbolicznych grobów.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.