aktualności

Biskupi katoliccy uczcili pamięć tajnego biskupa Jana Cieńskiego

19/01/2018 13:33

Wieczorem 27 listopada w katedrze lwowskiej przy ołtarzu głównym został umieszczony portret biskupa tajnego archidiecezji lwowskiej Jana Cieńskiego (1905-1992), który nigdy tam nie służył jako pasterz.

„Z kolędą ku przyjaźni” – spotkanie opłatkowe młodzieży ze Lwowa

15/01/2018 14:53

13 stycznia br. w sali przy kościele św. Antoniego młodzież ze Lwowa zorganizowała spotkanie kolędnicze „Z kolędą ku przyjaźni”, którego celem było zintegrowanie młodego pokolenia Polaków ze Lwowa.

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

11/01/2018 17:18

Spotkanie opłatkowe członków TKPZL odbyło się na dużej sali Uniwersytetu Medycznego, gdzie zebrało się kilkaset członków Towarzystwa.

Prezentacja projektu digitalizacji zamku w Podhorcach

11/01/2018 14:43

Pod koniec 2017 roku w Pałacu Potockich we Lwowie i na zamku w Podhorcach odbyła się prezentacja polsko-ukraińskiego projektu digitalizacji obecnego stanu podhoreckiego zespołu zamkowego.

„Mikołaj bez granic” po raz drugi

08/01/2018 09:46

28 grudnia 2017 roku, przez nieistniejące na mapach świata przejście kolejowe na granicy polsko-ukraińskiej w Malhhowicach-Niżankowicach z Polski na Ukrainę po torze europejskim wjechał na drezynie św. Mikołaj.

III Orszak Trzech Króli w Mościskach

06/01/2018 19:07

W dniu święta Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami Mościsk po raz trzeci przeszedł Orszak Trzech Króli.

Moją pasją jest Europa Środkowo-Wschodnia

02/01/2018 20:30

Rozmowa z kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP na Litwie konsulem Marcinem Zieniewiczem.

publicystyka

Pałac Potockich – Zimową Rezydencją Lwowa

17/01/2018 13:20

Przez miesiąc, od 15 grudnia do 15 stycznia, Pałac Potockich we Lwowie po raz pierwszy pełnił funkcję Zimowej Rezydencji miasta z rozrywkami dla dorosłych i dzieci.

Jak Polacy Charków budowali. Część XIX

16/01/2018 07:45

Moda na polskość w literaturze ukraińskiej na terenie Słobodzkiego Kraju

Stanisławowski tranzyt. Część II

15/01/2018 17:36

Kontynuujemy publikację wspomnień wędrowców, którzy gościli w Stanisławowie w XIX wieku. Dziś dowiemy się, jakie wrażenie sprawiło miasto na Ormianinie, Niemcu i Ukraińcu.

O zapomnianym kulcie św. Jana Nepomucena na Ziemi Mościskiej

15/01/2018 17:24

Na Zakościelu (dzielnica Mościsk – red.) udało się ustalić, kto i kiedy ufundował drewnianą figurę św. Jana Nepomucena i wystawił kapliczkę.

Muzyka we Lwowie od Mozarta do Majerskiego

11/01/2018 14:34

Fundacja Dziedzictwo Kresowe wydała książkę pt. ,,Muzyka we Lwowie od Mozarta do Majerskiego. Kompozytorzy, muzycy, instytucje” autorstwa Michała Piekarskiego, muzykologa, adiunkta w Instytucie Historii Nauki PAN.

Kutia w Kurierze Galicyjskim

11/01/2018 09:04

Od wielu lat Renata Hajduk, nauczycielka ze szkoły podstawowej im. I. Łukasiewicza w Krośnicach w woj. dolnośląskim wraz z Januszem Dziekanem, właścicielem gospodarstwa sadowniczego w Wierzchowicach, przyjeżdżają w okresie bożonarodzeniowym z darami.

15 lat – to dużo czy mało?

10/01/2018 12:30

Jest to retoryczne pytanie. Szczególnie, jeżeli dotyczy działalności Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, które swój jubileusz 15-lecia obchodziło 8 stycznia br.

Rok szkolny rozpoczął się w Mościskach

-a A+

 Fot. Eugeniusz SałoBiało-czerwone baloniki pofrunęły w niebo z rąk pierwszaków, którzy po raz pierwszy stanęli na szkolnym podwórku. W szkole średniej nr 3 w Mościskach z polskim językiem nauczania rozpoczął się rok szkolny. Msza św. w kościele Jana Chrzciciela w intencji pomyślnego roku szkolnego rozpoczęła dzień. Po nabożeństwie nauczyciele, uczniowie i rodzice udali się na szkolny apel.


– Cieszymy się bardzo, że do naszej szkoły przybyło 35 nowych uczniów. Bardzo nas cieszy to, że prawie wszyscy nasi maturzyści dostali się na studia do Polski. Jesteśmy dumni z poziomu szkoły, – powiedziała dyrektor Teresa Teterycz.


 Fot. Eugeniusz SałoŻyczenia uczniom, przede wszystkim tym, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, złożyła konsul RP we Lwowie Joanna Wasiak: „Mam nadzieję, ze będziecie spotykać na swojej szkolnej drodze same sukcesy. Włożycie w to dużo wysiłku, by w końcu otrzymać to o czym marzycie. Wszystkim życzę dużo sukcesów, powodzenia, a nauczycielom cierpliwości i wytrwałości”.


Rodzice dziękowali nauczycielom za pracę, przypominali uczniom, że nie uczą się dla szkoły, lecz dla siebie. – Pierwszoklasistom życzymy poznania świata nauki, uczniom sukcesów w nauce, maturzystom podjęcia ważnej decyzji w wyborze drogi życiowej, nauczycielom i wychowawcom wytrwania, – życzyła Maria Maksymiw, przedstawicielka TKPZM.


Pierwszoklasiści po raz pierwszy deklamowali wierszyki, najlepsi uczniowie poszczególnych klas otrzymali listy gratulacyjne i wyróżnienia. Dyplom otrzymał także zespół „Mościskie słowiki” – wystąpił na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, a kilka piosenek przedstawiono podczas koncertu galowego. – W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat, aparat fotograficzny oraz 3 000 złotych na rozwój zespołu – powiedziała dyrektor Teresa Teterycz.


Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.