aktualności

Klub gier planszowych 2018: edukacja i zabawa

18/04/2018 15:24

Nauka niekoniecznie musi być sucha i nudna. Zdobyć lub sprawdzić swoją wiedzę w różnych dziedzinach można też podczas gry. Na przykład, planszowej – w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych i nie zawsze rówieśników. O tym wszystkim mieli okazję się przekonać osoby, które przyszły na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Klubu Gier Planszowych.

VII Konferencja młodych historyków

18/04/2018 13:02

17 kwietnia w szkole średniej nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny odbyła się VII Konferencja młodych historyków. Tegorocznym tematem przewodnim była setna rocznica Niepodległości Polski.

Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. Część 1

17/04/2018 16:42

Od założenia poznańskiego oddziału Towarzystwa upłynęło kilka lat. Nasza obecność i działalność w środowisku poznańskim interesowała i przyciągała nie tylko kresowian, ale coraz częściej rodowitych Wielkopolan.

O polskich symbolach narodowych w Stanisławowie

17/04/2018 15:28

W ramach serii wykładów historycznych, z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski, 14 kwietnia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się pierwszy wykład „Polskie symbole narodowe”, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Kijowie pokazano film o Irenie Sendlerowej

17/04/2018 13:37

W związku z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim Instytut Polski w Kijowie zaprezentował w poniedziałek film „Historia Ireny Sendlerowej”. Po pokazie ukraińska publiczność spotkała się z jej córką, Janiną Zgrzembską.

Pod koniec kwietnia pierwsze spotkanie Taizé na Ukrainie

17/04/2018 11:08

Od wielu lat tysiące młodych ludzi z Ukrainy uczestniczą w międzynarodowych spotkaniach animowanych przez wspólnotę z Taizé, zarówno latem jak i zimą.

publicystyka

Bażant złocisty na lwowskiej scenie

17/04/2018 16:04

Tradycji stało się zadość i w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru 25 marca br. Polski Teatr Ludowy we Lwowie zaprezentował swoim miłośnikom kolejna premierę. Tym razem była to farsa Benedykta Hertza „Czupurek”.

Największym zagrożeniem dla Ukrainy jest „miękka siła”

16/04/2018 07:52

O fenomenie wolontariatu ukraińskiego, skomplikowanej reintegracji Donbasu oraz współczesnych zagrożeniach ze strony Rosji dziennikarz Kuriera Galicyjskiego Konstanty Czawaga rozmawiał z Georgijem Tuką, wiceministrem ds. terytoriów okupowanych i uchodźców Ukrainy, który w dniach 13–14 marca uczestniczył w XI Forum Europa–Ukraina w podrzeszowskiej Jasionce.

Maria Eleonora Mirecka-Loryś

16/04/2018 07:41

W dziejach ruchu narodowego ważną rolę odegrali członkowie rodziny Mireckich.

Polsko-polskie rozmowy w kwestii ukraińskiej

14/04/2018 05:43

O osobliwościach polsko-polskich rozmów na polsko-ukraińskie tematy słów kilka.

Rzecz o wielkim lwowianinie

13/04/2018 09:48

Właśnie tak, a nie inaczej chciałbym nazwać wykład profesora Stanisława Beresia, wygłoszony na LXXVI Spotkaniu Ossolińskim, a poświęcony życiu i twórczości Stanisława Lema. Wybitny pisarz, filozof, człowiek, który w swoich poglądach, swoim myśleniu często wyprzedzał ludzkość o całe pokolenia – to wszystko Lem.

Moje wspomnienia z dawnego Lwowa

13/04/2018 08:08

Urodziłem się na osiedlu Kulparków. Mieszkałem przy ul. Zakładowej (ob. Włodzimierza Wielkiego).

Rok szkolny rozpoczął się w Mościskach

-a A+

 Fot. Eugeniusz SałoBiało-czerwone baloniki pofrunęły w niebo z rąk pierwszaków, którzy po raz pierwszy stanęli na szkolnym podwórku. W szkole średniej nr 3 w Mościskach z polskim językiem nauczania rozpoczął się rok szkolny. Msza św. w kościele Jana Chrzciciela w intencji pomyślnego roku szkolnego rozpoczęła dzień. Po nabożeństwie nauczyciele, uczniowie i rodzice udali się na szkolny apel.


– Cieszymy się bardzo, że do naszej szkoły przybyło 35 nowych uczniów. Bardzo nas cieszy to, że prawie wszyscy nasi maturzyści dostali się na studia do Polski. Jesteśmy dumni z poziomu szkoły, – powiedziała dyrektor Teresa Teterycz.


 Fot. Eugeniusz SałoŻyczenia uczniom, przede wszystkim tym, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, złożyła konsul RP we Lwowie Joanna Wasiak: „Mam nadzieję, ze będziecie spotykać na swojej szkolnej drodze same sukcesy. Włożycie w to dużo wysiłku, by w końcu otrzymać to o czym marzycie. Wszystkim życzę dużo sukcesów, powodzenia, a nauczycielom cierpliwości i wytrwałości”.


Rodzice dziękowali nauczycielom za pracę, przypominali uczniom, że nie uczą się dla szkoły, lecz dla siebie. – Pierwszoklasistom życzymy poznania świata nauki, uczniom sukcesów w nauce, maturzystom podjęcia ważnej decyzji w wyborze drogi życiowej, nauczycielom i wychowawcom wytrwania, – życzyła Maria Maksymiw, przedstawicielka TKPZM.


Pierwszoklasiści po raz pierwszy deklamowali wierszyki, najlepsi uczniowie poszczególnych klas otrzymali listy gratulacyjne i wyróżnienia. Dyplom otrzymał także zespół „Mościskie słowiki” – wystąpił na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, a kilka piosenek przedstawiono podczas koncertu galowego. – W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat, aparat fotograficzny oraz 3 000 złotych na rozwój zespołu – powiedziała dyrektor Teresa Teterycz.


Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.