• Studenci z Wilna odwiedzili polską młodz...

    W ramach drugiej części studenckiej wymiany młodzież z polskiego klubu „Juventa Wileńska” odwiedziła Lwów, aby zobaczyć miasto i nawiązać współpracę z rówieśnikami z Ukrainy. Jest ...
  • Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Pola...

    Przedstawiciele Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zakończyli wizytę na zachodniej Ukrainie, w ramach której zapoznali się z sytuacją polskiej mniejszości w tym kraju...
  • Walny Zjazd Federacji Polskich Mediów na...

    W Belwederze w Warszawie spotkali się przedstawiciele polskich redakcji na wschodzie. Podkreślono znaczenie ciągłości i długich promes finansowania polskich redakcji. Po raz kolejn...

aktualności

Połączenie kolejowe Lublin-Lwów już w następnym roku

06/12/2018 14:24

W następnym roku będzie nowe połączenie kolejowe łączące Polskę z Ukrainą na trasie Lublin - Lwów. Zapowiedzieli to ministrowie infrastruktury obu krajów. Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan spotkali się w Kijowie, gdzie przewodniczyli posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Kurnik w Capitolu

03/12/2018 11:27

Kolejny „ekstremalny” wyjazd Polskiego Teatru Ludowego miał miejsce do Warszawy. Ostatnio każdy nasz wyjazd można uznać za ekstremalny – powodem tego jest czas, potrzebny na przekroczenia granicy. Ostatnio wydłuża się on nadzwyczajnie.

Piszemy i oceniamy na B1

01/12/2018 09:25

Język to przede wszystkim komunikacja, jednak w ocenie kompetencji językowych ważną rolę odgrywa certyfikacja.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia dla Adolfa Juzwenki

30/11/2018 13:57

W dniu 29 listopada, w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Polska wobec sytuacji na Ukrainie w trakcie i po „Rewolucji Godności”

30/11/2018 10:00

Rok 2013 pokazał, że obywatele Ukrainy mają aspiracje europejskie, chcą reform i pragną żyć godnie w swoim państwie. Stąd Majdan, Rewolucja Godności oraz wojna na wschodzie Ukrainy, w której do dnia dzisiejszego giną ludzie. Polska jako państwo oraz zwykli Polacy, działający w organizacjach pozarządowych, i polscy dziennikarze odegrali ważną rolę we wsparciu Ukrainy, która w pewnym momencie była osamotniona w swoim dążeniu w kierunku wartości europejskich.

W Kijowie jest ulica Jerzego Giedroycia

29/11/2018 16:37

Deputowani Rady miasta Kijowa w drugim głosowaniu zgodzili się na nową nazwę ulicy Twerskiej.

10. rocznica ingresu arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

29/11/2018 10:20

26 listopada w bazylice metropolitalnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki celebrował mszę św. dziękczynną z okazji 10. rocznicy ingresu do tej świątyni.

Studenci prawa dla Kresów 2018

29/11/2018 08:55

Fundacja Instytut Prawa i Kultury z Warszawy, we współpracy ze wspólnotą Bazyliki Metropolitalnej we Lwowie, w dniach 5-26 sierpnia br., zrealizowali w obwodzie lwowskim projekt „Studenci prawa dla Kresów 2018”. Inicjatywa została sfinansowana przez Fundację PZU.

Aktywnie współpracujące miasta – aktywne regiony

27/11/2018 17:48

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw oraz Urząd Miasta Nowy Sącz wspólnie zrealizowali projekt: „Aktywnie współpracujące miasta – aktywne regiony”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”.

publicystyka

W wolnym Lwowie

05/12/2018 13:20

Wiele lwowskich czasopism zawiesiło swoją działalność na okres działań wojennych w listopadzie 1918 roku. Od 6 listopada zaczyna się ukazywać „Pobudka”, początkowo jako organ Komitetu Obywatelskiego VI okręgu m. Lwowa, a od 9 listopada organ Komitetu Obywatelskiego miasta.

Tam był mi raj...

04/12/2018 14:04

Z mikrofonem i kamerą w Stanisławowie i Iwano-Frankiwsku

Bernardyni. Część II

04/12/2018 13:48

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Warszawskie Towarzystwo Miłośników Lwowa

03/12/2018 11:38

Z Markiem Makuchem, prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Stołeczny, rozmawiała Anna Gordijewska.

Pamiętamy o Kresach

03/12/2018 11:34

z Janem Sabadaszem, prezesem Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe, rozmawiała Anna Gordijewska.

Wystawa o św. Janie Pawle II i bł. Władysławie Bukowińskim we Lwowie

03/12/2018 10:51

We Lwowie 20 listopada otwarta została wystawa „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności”.

Nowa książka o archidiecezji lwowskiej

01/12/2018 09:20

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirowała wielu badaczy historii najnowszej do podjęcia tematyki związanej z tym jubileuszem. Badania te zaowocowały licznymi publikacjami naukowymi i popularnonaukowymi.

Stan Wojenny… i co dalej?

30/11/2018 09:55

Nie pamiętam już gdzie, ale kiedyś przeczytałem, że w Chinach rzucano na wrogów bardzo wymyślne przeklęcie: „Obyś żył w ciekawych czasach!”. Nie sposób się nie zgodzić, że akurat nam i akurat na Ukrainie właśnie w takich czasach żyć przyszło.

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego. Część I

29/11/2018 10:14

Pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita nie od razu utraciła Wołyń na rzecz Rosji.

Bernardyni. Część 1

28/11/2018 12:34

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Jak Polacy Charków budowali. Część XXXIX

27/11/2018 12:21

Charkowski książę nauki – Leon Cienkowski (1822–1887)

Zaporożcy piszą do sułtana

26/11/2018 10:20

Historia w znaczki wpisana

Ruszyła poradnia prawna dla Polaków

-a A+

Igor Tymczyszyn-Kaliczyński (Fot. archiwum prywatne Igora Tymczyszyna-Kaliczyńskiego)Poradnia prawna założona przez organizację „Orzeł Biały” ze Lwowa jest otwarta dla Polaków, również za pośrednictwem gazety Kurier Galicyjski. O poradni i zakresie pomocy prawnej udzielanej petentom opowiada kasztelan Związku Polaków „Orzeł Biały” we Lwowie i przewodniczący działu prawnego organizacji. Z Igorem Tymczyszynym- Kaliczyńskim, pułkownikiem milicji w stanie spoczynku, rozmawia Konstanty Czawaga.


Proszę opowiedzieć naszym czytelnikom, co spowodowało założenie działu prawnego?
Pomysł zrodził się z potrzeby chwili. Polacy ze Lwowa nie mają możliwości otrzymania konsultacji prawnej w języku ojczystym. Tym bardziej konsultacji darmowej, co jest dość istotne i ważne. Dlatego walne zebranie naszego towarzystwa jednogłośnie podjęło decyzję o założeniu działu prawnego, zadaniem którego jest udzielaniem porad prawnych nie tylko członkom naszego towarzystwa, ale również ochrona interesów Polaków w Galicji i całej Ukrainie. Mamy doświadczonych prawników z wieloletnim stażem. Na przykład – Jan Mysłowski jest doktorem prawa.


Czy ludzie są zorientowani w przepisach prawnych? Z jakimi sprawami do was się zwracają?
Przede wszystkim, członkowie naszego Towarzystwa są zainteresowani w pomocy prawnej przy uzyskaniu Karty Polaka. Interesuje ich jakie dokumenty należy podać do Konsulatu. Gdzie można je uzyskać i do kogo się zwracać. Pomagamy im. Ja sam przeszedłem tę drogę i orientuję się gdzie, jak i czego szukać. W jaki sposób uzyskać decyzję sądową, gdy brakuje jakichś dokumentów. Jak swoje polskie pochodzenie można prawnie potwierdzić decyzją sądową. Jeżeli ktoś z jakichś przyczyn utracił dokumenty, to może je odnaleźć w księgach metrykalnych parafii. Informacje te ciągną się od chrztu, przez ślub i śmierć przodków. Takie księgi są częściowo zdeponowane w archiwach Urzędów Stanu Cywilnego (ЗАГС) Lwowa i województwa. Wiele z tych ksiąg zostało wywiezionych po wojnie do Polski. Niekiedy tam łatwiej jest znaleźć potrzebne dane.


Czasami zwracają się do USC osoby starsze, żeby ustalić zapisy z tej czy innej wioski. Po pewnym czasie otrzymują odpowiedź, że niczego nie znaleziono. Sam dostałem taką odpowiedź. Jednak postawiłem na swoim i z przedstawicielem wydziału prawnego udało mi się znaleźć interesujący mnie zapis w księgach, przechowywanych w USC. Zdarza się, że zwykła nieuwaga urzędnika może pozbawić kogoś prawa potwierdzenia swego polskiego pochodzenia i otrzymania odpowiednich dokumentów potrzebnych do uzyskania Karty Polaka. Gwarantujemy pomoc przy poszukiwaniu potrzebnych informacji.


Wyjaśniamy też w jaki sposób można otrzymać tę czy inną wizę, jeżeli ktoś stara się o nią po raz pierwszy. Chodzi o to, żeby nikt nie korzystał z usług wątpliwych pośredników. Za wypełnienie ankiety po polsku, ubezpieczenie na trzy miesiące i zaproszenie z Polski biorą po 900-1000 hrywien. Absolutnie za nic i bez gwarancji, że zaproszenie nie jest fikcyjne.


Zwracają się do nas prawie jak do adwokatów ludzie z problemami w kwestiach majątkowych. Pomagamy złożyć odpowiednie podanie. Za niektóre trzeba płacić nawet do tysiąca hrywien. My załatwiamy formalności za darmo. Jeżeli ktoś jest chory, nie może się poruszać, to możemy przyjechać nawet do domu. Pomagamy też w składaniu podań do władz samorządowych i innych instytucji. Czemu mielibyśmy nie pomagać?


Ostatnio wiele zmian zostało wniesionych do ustawodawstwa Ukrainy. Dotyczą one prywatyzacji własności państwowej, opieki nad dziećmi, opieki społecznej, naliczania emerytury. Ludzi interesują zmiany ustawodawstwa o weteranach wojskowych. Zdarza się, że zmiany w kodeksie podatkowym następują codziennie, co zmusza do prawników do nieustannego studiowania przepisów. Co tu mówić o zwykłych ludziach. Nie wszyscy obeznani są z pojęciem własności intelektualnej. Obecnie na przykład, nie można korzystać z niektórych stron internetowych. Wynikają różne problemy: kwestie mieszkaniowe, rejestracja samochodów, spadki. Pomagamy młodzieży wyjechać na studia do Polski. Staramy się, żeby ludzi nie oszukiwano w skorumpowanych strukturach ukraińskiej milicji. Można zgłaszać się do naszego biura pod adresem: Lwów, ul. Salomei Kruszelnickiej 19-A.


Nie możecie bronić ludzi w sądzie jako adwokaci, bo nikt z członków poradni prawnej nie należy do Kolegium Adwokatów.
Tak, to prawda, sama licencja jest bardzo droga. Należy wstąpić do Państwowego Kolegium Adwokatów lub wykupić prawo na prywatna praktykę adwokacką, mieć swoje biuro. Dla mnie jest wystarczające, że jestem pełnomocnikiem osoby, która upoważniła mnie do przedstawiania jej interesów w sądzie. Oczywiście jeżeli jest to sprawa cywilna, a nie karna. Mając prawnicze wykształcenie i doświadczenie można pomóc potrzebującej osobie. Nawet jeśli zwróci się do nas obywatel Polski czy innego państwa, który nie może przyjechać na rozprawę lub jeśli momencie rozprawy zachorował. Miałem już taki wypadek. Zwróciła się do mnie osoba z Czech i reprezentowałem ją w sichowskim sądzie rejonowym.


Początki działalności Poradni Prawnej są obiecujące. Otrzymujemy satysfakcję z tego, że możemy komuś pomóc.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.