7. Czarodziejska Noc w Bibliotece

-a A+

Po raz siódmy we Lwowie, w dniach 11-12 maja Konsulat Generalny RP we Lwowie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu i Lwowską Obwodową Biblioteką dla Dzieci zorganizowały dla najmłodszych „Czarodziejską Noc w Bibliotece”. Dzieciaki czytały, rysowały, bawiły się, a następnie nocowały w bibliotece wśród książek.

W projekcie wzięło udział ponad 40 dzieci w wieku od 9 do 13 lat z polskich szkół nr 10 i 24 we Lwowie, szkoły nr 3 w Mościskach i szkoły podstawowej w Strzelczyskach.Zebranych na sali dzieciaków przywitali Łarysa Ługowa, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Anna Janus, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

- Czarodziejska Noc w Bibliotece to jeden z najsympatyczniejszych projektów, które realizuje Konsulat Generalny RP we Lwowie. Dzieci spotykają się z autorami i osobami, które są związane z literaturą dziecięcą, a potem śpią w bibliotece i obcują całą noc wśród książek. Jest to tak naprawdę promocja czytania literatury dziecięcej, nauczanie dzieci, że książki to jest fantastyczna przygoda w dobie dzisiejszego przekazu elektronicznego – powiedział konsul Rafał Kocot.

- Każdego razu, gdy zostawiam tutaj dzieci, zastanawiam się czy moja biblioteka przetrwa do rana. To oczywiście żart, bo biblioteka na pewno ocaleje. A dzieciaki, które przyjechały na noc do naszej biblioteki, będą miały pozytywne wrażenia i później zechcą wrócić do biblioteki, aby poczytać książki – zaznaczyła Łarysa Ługowa, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.

- Współpraca z polskim konsulatem i z paniami z biblioteki jest niezwykle serdeczna. Duża otwartość i chęć współpracy. Nie mamy tutaj żadnych problemów ani z komunikacją, ani z zorganizowaniem tego. Są bardzo ciepłe serdeczne stosunki i cieszymy się, bo korzyść jest wspólna – chodzi o to, aby dzieci miały szansę sięgnąć po polską książkę – podsumowała Anna Janus, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Wielką frajdą dla dzieci był udział w zabawie prowadzonej przez znanych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży – Rafała Witka, Daniela de Latoura, Bogusława Janiszewskiego.

- Rozmawialiśmy o bardzo poważnych sprawach związanych z początkiem wszechświata, początkiem człowieka, z jego kulturą. Wspólnie z dziećmi tworzyliśmy długą linię - oś czasu. Dzieciaki były naprawdę bardzo zaangażowane. Musiały przeliczać lata na centymetry i wyszło im to znakomicie – zaznaczył Bogusław Janiszewski.

Po zaprezentowaniu się każdej grupy na uczestników imprezy czekała pyszna pizza i napoje. Następnie dzieci rozścieliły karimaty oraz śpiwory, a po północy wszystkie smacznie zasnęły.

Wczesnym rankiem organizatorzy z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, zestawy książek i upominków. Z fajnymi wspomnieniami o magicznej nocy w bibliotece dzieci wróciły do swoich domów.

Anna Gordijewska, Eugeniusz Sało

Obejrzyj zdjęcia: 7 Czarodziejska Noc w Bibliotece. Lwów

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.