6. Festiwal Filmów EMIGRA

-a A+

Od 26 do 28 października 2018 w Warszawie "zagra" po raz szósty Festiwal Filmów EMIGRA.

W Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu 21-23, Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 i Klubokawiarni Pożyteczna na Nowym Świecie 58 pokażemy najnowsze produkcje filmowe o Polakach za granicą oraz realizowane przez mieszkających tam Polaków. Każdy, kto chce zobaczyć i poczuć, jak naprawdę żyje się za granicą, może zobaczyć to na EMIGRZE w Warszawie lub na jej zagranicznych edycjach w Wilnie, Lwowie, Berlinie i Chicago.

Podczas otwarcia 6. Festiwalu EMIGRA pokażemy dwa filmy - najnowszy dokument Kingi Dębskiej "Tu się żyję" opowiadający historię pierwszego na Litwie hospicjum założonego w 2012 roku i prowadzonego przez polską zakonnicę siostrę Michaelę Rak oraz film krótkometrażowy "Ostatni dzień lata" zrealizowany przez trzy Polki z Londynu - Aleksandrę Czenczek - reżyserkę, Adrianę Kulig - producentkę i Magdę Kowalczyk - operatorkę, które otrzymały za niego tzw. dziecinnego Oscara w Los Angeles.

W programie festiwalu znajdą się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni - "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego i "Pomiędzy słowami" - ostatni srticte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii - Urszuli Antoniak.

Na konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018 zostaną rozdane 28 października w sali dawnego Kina KC.

Tradycyjnie na Festiwal EMIGRA przyjeżdża kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków z zagranicy, którzy po projekcjach filmów dotyczących ich życia za granicą spotykają się z warszawską publicznością w atmosferze starych dobrych DKF-ów.

Na wszystkie pokazy filmowe poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród wstęp jest wolny.

Źródło: emigra.com.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.