Ogólnopolska Akcja Pomocowa „Mikołajki i Wigilia Bożego Narodzenia dla Polaków w Naddniestrzu”

-a A+

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej, powstało z inicjatywy Polaków zamieszkujących nieuznawany na arenie międzynarodowej i najuboższy w całej Europie obszar Naddniestrza, stanowiący integralną część Mołdawii.

Wraz z Horizon Agency, niezależną grupą reporterów oraz osób związanych z działalnością charytatywną, organizuje MIKOŁAJKI i WIGILIĘ Bożego Narodzenia dla polskich dzieci i ich rodzin zamieszkałych na tych terenach.

Dbając o naszych rodaków w Naddniestrzu, dzięki wsparciu różnych organizacji, mediów regionalnych i ogólnokrajowych oraz osób prywatnych, wyrażamy nadzieję, że nasza Akcja Mikołajkowa i Wigilijna sprawią wiele radości polskim rodzinom.
Co więcej, w czasie wieczoru Wigilijnego, nastąpi również oficjalne otwarcie Polonijne Centrum „Jasna Góra” w Tyraspolu z udziałem Ambasady RP w Kiszyniowie i miejscowych władz.

Po zakończeniu akcji zostanie przygotowany materiał fotograficzny i filmowy oraz podziękowania dla każdej osoby, która ją wspomogła.

Środki można wpłacać na konto:

Towarzystwo Kultury Polskiej
Nr rachunku: 07 1020 4274 0000 1102 0056 3643
BANK PKO BP SA O/1 w PRZEMYŚLU
/konto wyłącznie złotówkowe/
Tytuł przelewu: Mikołajki w Naddniestrzu

Ze względu na fakt, że Naddniestrze jest państwem nieuznawanym, niepodlegającym normom prawa międzynarodowego, zbiórka będzie ograniczona jedynie do wpłat pieniężnych.

Zebrane środki posłużą na zakup artykułów pierwszej potrzeby, środków czystości, ubrań czy leków dla dzieci z polskich rodzin w Naddniestrzu oraz na dalsze wyposażanie i rozbudowę Domu Polskiego „Wołodyjowski” w Raszkowie – ostoi polskości w północnej części Naddniestrza. Część z zebranych środków zostanie zaś przeznaczona na organizację Mikołajek, Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia dla rodaków z Naddniestrza.

Mówi się o Naddniestrzu, że to państwo, którego nie ma, bo przecież nie ma go na mapie. Żadne znaki, symbole, paszporty, pieniądze nie są uznawane. Naddniestrze jest nieuznawanym na arenie międzynarodowej parapaństwem, stanowiąc formalnie integralną część Mołdawii z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Jednocześnie, to izolowany i najuboższy region Europy, w którym mieszka ponad 8 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Mimo wielu trudności wynikających z nieuznawanego państwa, działania Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” aktywnie dążą do zachowania kultury, tradycji i mowy polskiej.

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” powstało w 2004 roku z inicjatywy Polaków zamieszkujących Naddniestrze. Organizacja posiada trzy oddziały – w Tyraspolu, Raszkowie i Słobodzie Raszkowskiej. Siedziba Towarzystwa znajduje się w Tyraspolu pod Nazwą: Polonijne Centrum „Jasna Góra”, gdzie realizowane są już takie programy jak: dokarmianie dzieci, świetlica resocjalizacyjne, nauczanie języka polskiego, badania lekarskie, zajęcia kulturalne i artystyczne. Prezes Towarzystwa, Natalia Siniawska-Krzyżanowska, otrzymała Nagrodę Honorową im. Jana Rodowicza „Anody” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy:

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”
Grupa reporterów - Horizon Agency

Goście specjalni biorący udział w akcji:

dr hab. Bartłomiej Zdaniuk – Ambasador RP w Mołdawii
Tadeusz Pęczek – Konsul Honorowy Finlandii w RP
Paweł Kowal – lekarz Humanitarnej Akcji Medycznej w Naddniestrzu

Partnerzy:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi

Partnerzy medialni:

Kurier Galicyjski, niezależne pismo Polaków na Ukrainie
Obserwator Międzynarodowy, niezależny magazyn i portal poświęcony sprawom międzynarodowym

Więcej informacji na dompolskiwraszkowie.cba.pl

Kontakt w Polsce:
Marta Rybicka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 606 619 589
Marek Pantuła
Honorowy Członek Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra”
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 606 295 675

Fot. Marta Rybicka

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.