• Spotkanie opłatkowe w Stanisławowie

    Polska społeczność Stanisławowa spotkała się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na opłatku bożonarodzeniowym. ...
  • III Forum Młodych Polaków

    Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) już po raz trzeci zorganizowało Forum Młodych Polaków. ...
  • Kopciuszek po niemiecku

    W ramach tygodnia języka niemieckiego uczniowie klasy 6 szkoły im. św. Marii Magdaleny przygotowali i przedstawili bajkę „Kopciuszek”. ...

aktualności

Wraz ze śniegiem do Strzałkowic dotarł św. Mikołaj

13/12/2017 22:42

Grudzień to radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej radosny jest dla dzieci, które czekają na przyjście świętego Mikołaja. Tę radość odczuły także dzieci z Centrum Kulturalno-Oświatowego Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach, między innymi dzieci ze Strzałkowic, Dąbrówki i Starego Sambora.

Prezydenci Polski i Ukrainy: podejmiemy działania na rzecz zniesienia zakazu ekshumacji

13/12/2017 22:27

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali.

„Druga jesień” w Drohobyczu po raz szesnasty.

13/12/2017 16:45

Jak co roku, 19 listopada na skrzyżowaniu dawnych ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu – miejscu, gdzie w dalekim 1942 roku z ręki gestapowca przerwane zostało życie Brunona Schulza, zbierają się miłośnicy twórczości autora „Sklepów Cynamonowych”, aby oddać hołd jego pamięci, a także uczcić pamięć 265 Żydów – mieszkańców okupowanego miasta, którzy zginęli w tym dniu na jego ulicach. W tym roku do obchodów dołączył legendarny chór „Kairos” z Lublina.

Expose Mateusza Morawieckiego

13/12/2017 16:03

13 grudnia 2017

Polacy i Ukraińcy, czyli... zachmurzenie umiarkowane

13/12/2017 12:29

W Gazecie Olsztyńskiej ukazała się krótka rozmowa Ewy Mazgal z Mirosławem Rowickim, redaktorem naczelnym Kuriera Galicyjskiego.

XXV lat Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

13/12/2017 12:00

Jechaliśmy do Kijowa z różnych stron w dzień, raniutko, czy też w nocy. Aby chociaż na krótko być razem, móc porozmawiać, wspomnieniem wrócić do minionych lat.

Maryjo Matko Miłosierdzia

12/12/2017 11:23

co w Ostrej Bramie tron swój masz…

publicystyka

Święty arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński – świadek śmierci Juliusza Słowackiego

16/12/2017 08:00

Co jakiś czas powraca w naszym życiu temat śmierci. Dzieje się tak w tym szczególnym miesiącu listopadzie, gdy nawiedzamy groby naszych bliskich zmarłych.

Kolonia Polminowska dawniej a dziś

15/12/2017 07:56

Kolonia Polminowska jest jedną z najpiękniejszych dzielnic miasta Drohobycz, która znajduje się u jego wschodnich rubieży, przy drodze wylotowej do Lwowa i Stryja.

Lwów jesienią 1918. Część II

15/12/2017 07:49

Kontynuujemy druk materiałów Witolda Demiańczuka o wydarzeniach we Lwowie w listopadzie 1918 roku, które powstały na podstawie wspomnień i materiałów działaczy ukraińskich. Materiał ukazywał się w odcinkach w listopadowych numerach Wieku Nowego z okazji 10-lecia odzyskania Niepodległości.

Jubileuszowy tom „Wrocławskich Studiów Wschodnich”

14/12/2017 16:54

Dotarł do nas kolejny tom czasopisma „Wrocławskie Studia Wschodnie”. Jest to wydanie jubileuszowe – dwudzieste.

Nasi wrogowie, nasi przyjaciele

13/12/2017 16:50

Co do wrogów, wydawałoby się, wszystko jest jasne – to i dziś, jak przed wiekami, nasi niegdysiejsi zaborcy Rosja i Niemcy, ale pojawia się uzasadnione pytanie: czemu tak wrogo do Polski odnoszą się inne kraje, nie mające żadnego interesu w podważaniu polskiej państwowości? I na jakie wsparcie możemy w tym kontekście liczyć?

Dlatego o mechanizmach, przyczynach, metodach ciągle piszę

12/12/2017 16:38

Ostatnio spotkałem się z opiniami, że w moich o polsko-ukraińskich stosunkach, tekstach publikowanych w Kurierze Galicyjskim ciągle narzekam i wszystkich pouczam. Jeśli ktoś tak właśnie odbiera to co piszę, to, moim zdaniem, się myli.

Lwów – kolebką polskiej muzykologii

11/12/2017 12:04

Postać Michała Piekarskiego znana jest we Lwowie nie tylko ludziom związanym z muzyką. W pamięci mamy organizowane przez niego we Lwowie koncerty muzyki lwowskich kompozytorów Mieczysława i Adama Sołtysów, czy Karola Szymanowskiego, jak również artykuły w Kurierze Galicyjskim o postaciach historycznych świata lwowskiej muzyki.

Pogoń Lwów gościła Polonie Przemyśl

-a A+

W ramach projektu „Pogoń dla Pogoni”, 5 marca najmłodsi gracze szkółki piłkarskiej Pogoni Lwów zagrali sparingowy mecz z Polonią Przemyśl. Mecz odbył się w hali sportowej Hałyczyna, a na boisko wyszli piłkarze rocznika  2008-2009. W zaciętej walce zwyciężyli goście z Przemyśla z wynikiem 2:0, prezes klubu Marek Horbań obiecał rewanż już wkrótce w Przemyślu.

Po reaktywacji Pogoni  akurat z Polonią Przemyśl podpisaliśmy pierwsze porozumienie o współpracy, dziś zaprosiliśmy ich do Lwowa – powiedział prezes LKS Pogoń Marek Horbań – W naszych spotkaniach mamy nie tylko część sportową, mamy również część integracyjną gdzie dzieci z naszej szkółki zapoznały się z rówieśnikami z Przemyśla. Mamy szerokie plany na przyszłość, na pewno w najbliższym czasie pojedziemy do Przemyśla możliwie nawet nie na jeden dzień a zrobimy wspólny obóz piłkarski. Uzgadniamy terminy wspólnych rozgrywek, meczy towarzyskich i turniejów. W najbliższej przyszłości zagramy jeszcze kilka meczy towarzyskich jak pierwszych składów tak i juniorów, więc to dobre rozpoczęcie roku klubu. – dodał Marek Horbań.Na zaproszenie prezesa Pogoni Lwów przyjechała do Lwowa najmłodsza grupa szkoląca się w szkółce Polonii Przemyśl SP 16 i w dniu dzisiejszym rozgrywamy dosyć długi mecz bo prawie półtora godzinny sparing – powiedział członek zarządu Polonii Przemyśl Bartłomiej Marczyk –  chłopcy są z rocznika 2008 czyli to jedna z najmłodszych grup, mamy jeszcze młodsze grupy, które dopiero za dwa lata będą grały w rozgrywkach wojewódzkich i mają jeszcze dwa lata aby wejść w takie prawdziwe życie zawodników. Nasza współpraca jako Polonia Przemyśl z Pogonią Lwów trwa już od wielu lat ostatnie dwa lata trochę to słabo wyglądało ale w tym roku już ostro bierzemy się do współpracy i już nie długo Pogoń Lwów będzie zaproszona do nas do Przemyśla na turniej najmłodszych grup no i myślę że i z grupą seniorów rozegramy mecz. Polonią Przemyśl no niestety dzisiaj gra w czwartej lidze, ale będziemy się starali aby może w przyszłym roku awansować do trzeciej ligi – dodał Bartłomiej Marczyk.Paweł Kowalski jest rodzicem, którego dwaj synowie Dominik i Dariusz uczęszczają do szkółki piłkarskiej Pogoni – jako rodzic jestem dumny z tego, że we Lwowie istnieje taki polski klub jak Pogoń, ze swoimi tradycjami i historią,  dzieci mogą się rozwijać i zawierać nowe znajomości, mogą krzewić również polską kulturę w jedynym polskim klubie na Ukrainie. Po zakończeniu zajęć szkolnych moi synowie idą na zajęcia, trening trwa około godziny, czasem półtora trzy razy w tygodniu. Zajęcia są na poziomie, jest dobry trener, dobra praca zespołu prezesa Marka Horbania – wyposażenie jest bardzo dobre, są stroje, dresy, czapki nawet kurtki. Czyli klub może przedstawić interesy nie tylko na poziomie klubowym ale tez i rangi państwowej, bo właśnie ostatnio odbyło się spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, co tez świadczy o tym jak klub pracuje.  To wielka szansa trenować  czy zagrać taki mecz jak dzisiejszy z Polonią Przemyśl, dzieci mogą doskonalić swój poziom, kształcić się no i wygrywać, może nie w dzisiejszym meczu, ale wszystko przed nimi.

Aleksander Kuśnierz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.