Narodowe Czytanie 2019 w Stanisławowie

-a A+

Polska społeczność Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa) od kilku lat uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie. Lektury w języku polskim i ukraińskim rozbrzmiały na podwórzu Pałacu Potockich.

Wszystkich zebranych przywitała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, która odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia.

– W tym roku akcja Narodowego Czytania odbywa się, w miejscu szczególnym dla Polaków, na terenie Pałacu Potockich. Tym bardziej jest to dla nas symboliczne, gdyż czytamy „Sawę” Rzewuskiego, gdzie historia przeplata się z tymi terenami. Cieszymy się, że akcja Narodowego Czytania z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą grupę osób. W tym roku 40 osób czytali nowele polskie w języku polskim i ukraińskim – podkreśliła dyrektor CKPiDE.Na tegorocznej liście lektur Narodowego Czytania znalazło się osiem nowel: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Wicedyrektor Pałacu Potockich Michał Dajnega po raz pierwszy wziął udział w Narodowym Czytaniu. – Przeczytałem dzisiaj urywek z noweli Żeromskiego. Jestem bardzo zadowolony, że zebrało się dużo młodzieży, którzy chcieli przeczytać polskie nowele. Moje serce się raduje do tego, że młodzież czyta – powiedział Dajnega.

Salomea Pletenicka, koordynatorka projektów CKPiDE podkreśliła, że polskie nowele czytano z książek elektronicznych, aby zachęcić młodzież do czytania. – Oprócz czytania nowel w sposób klasyczny czyli z książek, też czytamy z książek elektronicznych, co przyciągnęło dużo młodzieży do czytania tych nowel – zaznaczyła.

Oprócz czytania polskich nowel organizatorzy przygotowali quizy językowe, pamiątkowe zdjęcia i cenne nagrody.

W Narodowym Czytaniu 2019 licznie wzięli udział Polacy żyjący na Ukrainie. Oprócz Iwano-Frankiwska, polskie nowele czytano w Kijowie, Lwowie, Żytomierzu, Winnicy, Odessie, Zaporożu, Tarnopolu, Łucku oraz wielu mniejszych miejscowościach Ukrainy.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez parę prezydencką od 2012 roku. Podsumowując tegoroczną akcję prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że za rok podczas „Narodowego Czytania” uczestnicy będą czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.