Ze Szczejkowic do Lwowa

-a A+

Chór parafialny „Jutrzenka” w parafii pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach z dyrygentem Eweliną Zabłocką w dniach 14–16 września przebywał we Lwowie.

Była to pielgrzymka dziękczynna w ramach 25. rocznicy założenia chóru, z uroczystą mszą św. w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.

Podczas mszy św. chór miał okazję zaprezentować się, śpiewając przygotowane pieśni. Wśród uczestników pielgrzymki był również ks. Jacek Ostrowski, proboszcz parafii szczejkowickiej i ks. Gerard Syguda, inicjator powstania chóru 25 lat temu. Księża uczestniczyli we mszy św., koncelebrując sumę w katedrze łacińskiej.

W tych kilku dniach mogliśmy „dotknąć” fragmentów historii i sztuki tego przepięknego miasta. Byliśmy w operze lwowskiej na sztuce „Aida” G. Verdiego. Byliśmy na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt. Podziwialiśmy wspaniałe widoki z Kopca Unii Lubelskiej w parku „Wysoki Zamek”. Zwiedziliśmy mnóstwo innych miejsc we Lwowie, które pozostawią niezatarte wrażenia w naszej pamięci.

Szczejkowice są położone w województwie śląskim w gminie Czerwionka-Leszczyny. Natomiast parafia szczejkowicka należy do archidiecezji katowickiej w dekanacie Dębieńsko. Szczejkowice znajdują się ok. 450 km od Lwowa i 62 km od Wilkowic, w których znajduje się rodzinna parafia proboszcza katedry lwowskiej ks. prałata Jana Nikiela.

Jest to miejscowość o charakterze wiejskim z tradycjami górniczymi, gdzie wielu mieszkańców pracowało lub nadal pracuje w pobliskich kopalniach węgla kamiennego.

W organizacji wyjazdu wspierał nas burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, który zaoferował pamiątki i album charakteryzujący naszą gminę. Zostały one złożone na ręce księży Bazyliki Metropolitalnej we Lwowie.

Waldemar Walento
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.