aktualności

Upamiętnienie ks. Józefa Smaczniaka, patrioty i męczennika

28/10/2020 09:48

– Ks. Józef Smaczniak jest dla nas wzorem gorliwego, mężnego i wiernego kapłana, którzy rzeczywiście poświęcił swoje życie dla Kościoła, dla Boga, dla swoich rodaków, który był obrońcą najuboższych – powiedział lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa.

Uroczystości w kościele w Nadwórnej – upamiętnienie ks. Józefa Smaczniaka

28/10/2020 09:42

Jak poprzednio informowaliśmy (Kurier Galicyjski – nr 15 (355), pamiątkowa tablica poświęcona temu bohaterskiemu kapłanowi zawisła w kościele parafialnym w Nadwórnej 8 sierpnia br. – zaś 25 października, jak zaplanowano, odbyło się jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez księdza biskupa pomocniczego lwowskiego Edwarda Kawę.

Odnaleziono cenną pamiątkę lwowskiej historii

28/10/2020 09:36

Przedwojenna tablica pamiątkowa księdza prałata Stanisława Sokołowskiego (1886–1931) została odnaleziona we Lwowie. Trudno było w to uwierzyć, bo uważano tę tablicę za zniszczoną.

Wyjątkowe wybory na Ukrainie

28/10/2020 08:36

W niedzielę 25 października na Ukrainie odbyły się wybory do władz lokalnych – od rad wiejskich do mera stolicy. Wybory te śmiało nazwać można wyjątkowymi. Złożyło się na to kilka przyczyn.

Pożar w zabytkowej willi w lecznicy w Kosowie

23/10/2020 15:39

Pożar częściowo strawił zabytkowy „Domek Mazurski” wchodzący w zespół zabudowy dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego we wsi Smodna nieopodal Kosowa na Pokuciu.

W Stryju pamiętają o zniszczonym cmentarzu

22/10/2020 12:50

Biskup Edward Kawa poświęcił pomnik w miejscu przechowywania szczątków ze starego cmentarza. Miejsce wiecznego spoczynku w czasach sowieckich było zamienione w park. Obecni pomodlili się za pochowanych na zniszczonym w latach 60. cmentarzu.

Koncert „Chopin 210” w Filharmonii Lwowskiej

22/10/2020 04:03

W Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert poświęcony 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Maruty i orkiestry kameralnej filharmonii pod batutą Romana Rewakowicza.

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

21/10/2020 17:41

W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, uczczono w Żółkwi jego pamięć podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok – rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

publicystyka

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 10

30/10/2020 09:49

Publikujemy kolejne odcinki tekstu, które pod koniec roku ukażą się w specjalnym wydaniu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie o miejscach pamięci roku 1920.

Przekrój 1971

27/10/2020 08:24

Z pewnością znudziły się już naszym Czytelnikom wycinki z Przekroju, ale niestety są to jedyne kompletne roczniki w mojej kolekcji i z nich mogę dobierać informację z dawnych lat. Koronawirus pokrzyżował wiele planów, w tym różnorodność tej rubryki. Dziś zobaczymy o czym pisało to popularne pismo na początku października 1971 roku.

Słodki smak dawnego Stanisławowa

27/10/2020 08:18

„Znamienita”, „legendarna”, „kultowa” – tak właśnie określano cukiernię Krowickiego w literaturze historycznej, opisującej życie naszego miasta w I połowie XX wieku. Zakład, niewątpliwie, był słodkim symbolem dawnego Stanisławowa. Jednak cukiernia znana była nie tylko dzięki eleganckim ciasteczkom, tortom czy innym smakołykom, ale miała też swoją interesującą historię.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 9

27/10/2020 08:07

Pod koniec bieżącego roku przy wsparciu i pomocy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie ukaże się broszura w dwóch językach – polskim i ukraińskim, poświęcona miejscom związanym z walkami 1920 roku w obwodach lwowskim i iwanofrankiwskim.

Wacław Chowaniec (1887–1985) – realizator idei „Wielkiego Stanisławowa”

26/10/2020 08:40

9 października 2020 roku w Stanisławowie miała miejsce ważna uroczystość. Odsłonięto bowiem tablicę pamiątkową poświęconą przedwojennemu włodarzowi miasta Wacławowi Chowańcowi.

Niemcy muszą umrzeć

25/10/2020 07:16

Zapiski historyczne

O wołyńskich strzelcach w rocznicę zbrodni katyńskiej. Część 10

25/10/2020 06:59

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego

Miasto pełne poezji, historii i ciepła

23/10/2020 11:10

Wyborcze spazmy, które wstrząsają dzisiaj Ukrainą, niby nie są dla nas niczym nowym. W niedalekiej przeszłości przyszło nam przecież przeżyć najpierw prezydenckie, później parlamentarne wybory. Powinniśmy więc już się przyzwyczaić do przedwyborczego szumu i rwetesu, propagando-agitacji, portretów kandydatek i kandydatów, obiecanek, połajanek i ogólnego zamieszania.

We Lwowie trwa przegląd najnowszych filmów polskich!

-a A+

Spis treści

Wywiadu dla telewizji ZIK udziela Marcin Dorociński, odtwórca roli głównego bohatera – Tadeusza – w filmie "Róża" (Fot. Eugeniusz Sało)

Wczoraj zabrakło biletów na „Sponsoring” Szumowskiej, kino musiało krzesła dostawiać... Na „Wenecji” było 95% wypełnienia sali, na „Wymyku” full. W piątek projekcją filmu „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego został oficjalnie otwarty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie „Pod Wysokim Zamkiem” 2012.

 

21 września o godz. 19:00 w „Kinopałacu Kopernik”, przy pełnej sali, odbył sie pokaz filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”. W tym samym czasie w sali „Kinopałacu” przy ul.Teatralnej, 22 zebrali się najwięksi koneserzy „dziesiątej muzy”.

 

W pierwszym rzędzie można było zobaczyć honorowego gościa festiwalu, jednego z najlepszych polskich reżyserów, urodzonego we Lwowie – Janusza Majewskiego, jednego z najlepszych polskich aktorów, odtwórcę głównej roli filmu „Róża” Marcina Dorocińskiego wraz z małżonką oraz producenta filmu „Róża” Włodzimierza Niderhausa.

 

– Jest to wydarzenie historyczne, oczekiwane przez mieszkańców Lwowa co najmniej kilkadziesiąt lat. – słyszymy w pierwszych zdaniach prowadzącej wieczór Zofii Iwanowej. – Lwowiacy mają możliwość zapoznać się z najlepszymi próbkami najnowszych polskich filmów.


Wszystkich zebranych przywitał konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, który kilka godzin wcześniej wróciłł z Kijowa, po wizycie prezydentów Polski i Ukrainy. – Polska sztuka filmowa jest w świecie znana, ciągle budzi ciekawość i zainteresowanie. W Polsce w latach 60-70 był bardzo aktywny ruch dyskusyjnych klubów filmowych i została mi z tych czasów wielka słabość do kina, – wyznał konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. – Zachęcam państwa do udziału w tak bogatym wydarzeniu, jakim jest pokaz ponad 30 filmów. We Lwowie to się często nie zdarza, więc korzystajmy z tej możliwości.


– Konsulat Generalny RP we Lwowie doskonale spełnia swoją funkcję budowania mostów kulturowych, – zaznaczył w przemówieniu zastępca mera Lwowa Wasyl Kosiw. – Wszystkie imprezy kulturalne, jakie odbywają się we Lwowie, łącznie z dzisiejszym festiwalem filmowym, są na bardzo wysokim poziomie.


– Zarówno kiedyś, za czasów PRL-u, jak również teraz, w Polsce niepodległej, polskie kino zawsze przemawiało wysoką jakością estetyczną oraz zdolnością budzenia ducha swobody i wolności, niezależnie od politycznych wpływów oraz presji ideologicznych, – powiedział przedstawiciel Lwowskiej Wojewódzkiej Administracji Państwowej Ihor Tryszko.


Gości przywitał również przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Wojciech Hoflik, który zaznaczył, że głównymi celami filmu, oprócz przekazywania wiedzy, mądrości i refleksji, jest przynoszenie widzom przyjemności. Dlatego na koniec życzył zebranym ogromnej przyjemności z oglądania najnowszych polskich filmów.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.