aktualności

Upamiętnienie ks. Józefa Smaczniaka, patrioty i męczennika

28/10/2020 09:48

– Ks. Józef Smaczniak jest dla nas wzorem gorliwego, mężnego i wiernego kapłana, którzy rzeczywiście poświęcił swoje życie dla Kościoła, dla Boga, dla swoich rodaków, który był obrońcą najuboższych – powiedział lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa.

Uroczystości w kościele w Nadwórnej – upamiętnienie ks. Józefa Smaczniaka

28/10/2020 09:42

Jak poprzednio informowaliśmy (Kurier Galicyjski – nr 15 (355), pamiątkowa tablica poświęcona temu bohaterskiemu kapłanowi zawisła w kościele parafialnym w Nadwórnej 8 sierpnia br. – zaś 25 października, jak zaplanowano, odbyło się jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez księdza biskupa pomocniczego lwowskiego Edwarda Kawę.

Odnaleziono cenną pamiątkę lwowskiej historii

28/10/2020 09:36

Przedwojenna tablica pamiątkowa księdza prałata Stanisława Sokołowskiego (1886–1931) została odnaleziona we Lwowie. Trudno było w to uwierzyć, bo uważano tę tablicę za zniszczoną.

Wyjątkowe wybory na Ukrainie

28/10/2020 08:36

W niedzielę 25 października na Ukrainie odbyły się wybory do władz lokalnych – od rad wiejskich do mera stolicy. Wybory te śmiało nazwać można wyjątkowymi. Złożyło się na to kilka przyczyn.

Pożar w zabytkowej willi w lecznicy w Kosowie

23/10/2020 15:39

Pożar częściowo strawił zabytkowy „Domek Mazurski” wchodzący w zespół zabudowy dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego we wsi Smodna nieopodal Kosowa na Pokuciu.

W Stryju pamiętają o zniszczonym cmentarzu

22/10/2020 12:50

Biskup Edward Kawa poświęcił pomnik w miejscu przechowywania szczątków ze starego cmentarza. Miejsce wiecznego spoczynku w czasach sowieckich było zamienione w park. Obecni pomodlili się za pochowanych na zniszczonym w latach 60. cmentarzu.

Koncert „Chopin 210” w Filharmonii Lwowskiej

22/10/2020 04:03

W Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert poświęcony 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Maruty i orkiestry kameralnej filharmonii pod batutą Romana Rewakowicza.

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

21/10/2020 17:41

W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, uczczono w Żółkwi jego pamięć podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok – rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

publicystyka

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 10

30/10/2020 09:49

Publikujemy kolejne odcinki tekstu, które pod koniec roku ukażą się w specjalnym wydaniu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie o miejscach pamięci roku 1920.

Przekrój 1971

27/10/2020 08:24

Z pewnością znudziły się już naszym Czytelnikom wycinki z Przekroju, ale niestety są to jedyne kompletne roczniki w mojej kolekcji i z nich mogę dobierać informację z dawnych lat. Koronawirus pokrzyżował wiele planów, w tym różnorodność tej rubryki. Dziś zobaczymy o czym pisało to popularne pismo na początku października 1971 roku.

Słodki smak dawnego Stanisławowa

27/10/2020 08:18

„Znamienita”, „legendarna”, „kultowa” – tak właśnie określano cukiernię Krowickiego w literaturze historycznej, opisującej życie naszego miasta w I połowie XX wieku. Zakład, niewątpliwie, był słodkim symbolem dawnego Stanisławowa. Jednak cukiernia znana była nie tylko dzięki eleganckim ciasteczkom, tortom czy innym smakołykom, ale miała też swoją interesującą historię.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 9

27/10/2020 08:07

Pod koniec bieżącego roku przy wsparciu i pomocy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie ukaże się broszura w dwóch językach – polskim i ukraińskim, poświęcona miejscom związanym z walkami 1920 roku w obwodach lwowskim i iwanofrankiwskim.

Wacław Chowaniec (1887–1985) – realizator idei „Wielkiego Stanisławowa”

26/10/2020 08:40

9 października 2020 roku w Stanisławowie miała miejsce ważna uroczystość. Odsłonięto bowiem tablicę pamiątkową poświęconą przedwojennemu włodarzowi miasta Wacławowi Chowańcowi.

Niemcy muszą umrzeć

25/10/2020 07:16

Zapiski historyczne

O wołyńskich strzelcach w rocznicę zbrodni katyńskiej. Część 10

25/10/2020 06:59

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego

Miasto pełne poezji, historii i ciepła

23/10/2020 11:10

Wyborcze spazmy, które wstrząsają dzisiaj Ukrainą, niby nie są dla nas niczym nowym. W niedalekiej przeszłości przyszło nam przecież przeżyć najpierw prezydenckie, później parlamentarne wybory. Powinniśmy więc już się przyzwyczaić do przedwyborczego szumu i rwetesu, propagando-agitacji, portretów kandydatek i kandydatów, obiecanek, połajanek i ogólnego zamieszania.

„Bitwa Warszawska” oczami lwowian

-a A+

Spis treści

Łukasz Garlicki wcielił się w postać ks. Ignacego Skorupkę (Fot. Glinka Agency/ Forum Film Poland)W ramach PNFP „Pod Wysokim Zamkiem 2012” sporym zainteresowaniem cieszył się film Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” 3D. Jakie emocje wywołał ten film u lwowskich widzów sprawdził dziennikarz „Kuriera Galicyjskiego” EUGENIUSZ SAŁO.


Film „Bitwa warszawska 1920 „Jerzego Hoffmana to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie pełnometrażowa produkcja zrealizowana w formacie 3D. Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, kiedy to pamiętnego dnia 15 sierpnia 1920 roku polskie wojska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymały wojska bolszewickie pod Warszawą, tym samym chroniąc Europę przed komunistyczną rewoltą.


Nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy
– Jeszcze raz przekonałam się o wielkości reżysera Jerzego Hoffmana. – dzieli się wrażeniami po filmie Maria Romaniuk, pracownica Lwowskiej Obwodowej Biblioteki Dziecięcej – Zrealizował kolejny wspaniały film, w którym na tle miłosnej historii Jana i Oli rozwija się cała panorama początku XX wieku.

 

Fot. filmlwow.eu– To także film o heroizmie, patriotyzmie, woli walki i zwycięstwa nad wrogiem. – kontynuuje swoją wypowiedź Maria. – Wzruszająca jest scena kiedy pod obstrzałami bolszewików giną polscy żołnierze. I wtedy wstaje młody ksiądz, podnosi w górę krzyż i biegnie do przodu, a zanim wszyscy żołnierze. I chociaż ginie po kilku sekundach, to jest symbolem mocnej wiary w zwycięstwo nad złem. (Scena z ks. Ignacym Skorupką – red.)


Reżyser w pozytywnym tle pokazuje polsko-ukraińskie relacje. Marszałek Józef Piłsudski mówi że zdobędziemy Kijów i oddamy go Ukraińcom, żeby budować wolne społeczeństwa. To przypomina ideę, że nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy. A uosobieniem zła jest w filmie nadciągający bolszewizm.


Wspólna walka Polaków i Ukraińców
– Uwielbiam filmy historyczne! A jeśli są w reżyserii Jerzego Hoffmana, pokazywane w języku oryginału i w formacie 3D – to niewątpliwie kinomani będą usatysfakcjonowani – opowiada Irena Popiwczak, teatrolog, świeżo po studiach.


– Film „Bitwa Warszawska 1920 „ nie jest kroniką czy filmem dokumentalnym. To dramat historyczny, w którym na tle walki narodu polskiego o niepodległość, reżyser przedstawił patriotyzm Polaków, ich kulturę, mentalność, niezłomną wiarę w Ukrzyżowanego. Do historycznej fabuły Jerzy Hoffman całkiem logicznie wplata wątek miłosny głównych bohaterów Jana i Oli. – kontynuuje wypowiedź Irena.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.