aktualności

Tablica ku czci Franciszka Brzezickiego

06/12/2019 10:51

30 listopada br. w Żytomierzu odbyły się uroczystości uczczenia śp. Franciszka Brzezickiego – mieszkańca Żytomierza, Polaka, więźnia obozów koncentracyjnych i łagrów radzieckich.

Jest nowy dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej

06/12/2019 03:56

Następcą Wołodymyra Wiatrowycza będzie Anton Drobowycz.

Prapremiera lwowskiego kabaretu artystycznego „Czwarta Rano”

04/12/2019 17:34

Na przełomie jesieni i zimy, gdy o wieczornej porze każdy dokądś ucieka z ulicy, na scenie Małej Sali Teatru Lalek we Lwowie kwitła prawdziwa miłość do kobiety. 30 listopada lwowski kabaret artystyczny „Czwarta Rano” w kręgu swoich przyjaciół oraz grupy turystów z Polski zaprezentował program pt. „Pragnę cię znów”.

Andrzejki we Lwowie

03/12/2019 14:24

Tradycyjnie 29 listopada Lwowski Klub "Strefa Młodzieży" zorganizował imprezę Andrzejkową. W klubie "Picasso" polska młodzież ze Lwowa, obwodu lwowskiego i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk) bawiła się, tańczyła i wróżyła.

Premiera Lwowska zdobywcą Pucharu Konsula Generalnego RP we Lwowie

02/12/2019 17:58

30 listopada rozegrano jubileuszową edycje halowego turnieju Amatorskiej Ligi Polaków o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Jerozolima Pendereckiego w Odessie

02/12/2019 17:17

3 grudnia spektakularna symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego będzie miała swoją ukraińską premierę w sali filharmonii w Odessie.

VIII Charytatywny Kiermasz Bożenarodzeniowy "Dajmy Nadzieje" we Lwowie

02/12/2019 12:15

30 listopada w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej pod patronatem honorowym arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Polskiej Grupy Energetycznej Obrót S.A. odbył się VIII Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy Fundacji "Dajmy Nadzieję".

Pamięci Rafaeli Wróblewskiej

02/12/2019 11:36

W dniu 24 listopada 2019 r., w wieku 96 lat zmarła Rafaela Wróblewska zamieszkała we wsi Kołybajówka, dawniej Janczynce koło Kamieńca Podolskiego na Podolu.

Obchody 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego we Lwowie

29/11/2019 16:45

Przedstawiciele organizacji polskich we Lwowie, polscy dyplomaci, dzieci i młodzież z polskich szkół nr 10 i 24 zgromadzili się na Cmentarzu Łyczakowskim w 189. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

publicystyka

Przygody w Zaleszczykach

06/12/2019 04:19

Podczas kwerendy prasowej przypadkiem natrafiłem na ciekawy reportaż młodego człowieka ze Stanisławowa – Mieczysława Mikulskiego, który w 1937 roku, wraz ze swoimi kolegami, postanowił odwiedzić Zaleszczyki.

Król polskiej nafty

05/12/2019 08:06

1 listopada 1900 roku w dalekim austriackim uzdrowisku Nauheim zmarł na zawał serca Stanisław Szczepanowski.

Srebrny kieliszek lwowskich Grossmannów

05/12/2019 07:57

Z Anną Kozłowską-Ryś – historykiem sztuki, filologiem języka polskiego, autorką wydanej 2018 roku pozycji wydawniczej – „Lwów na słodko i… półwytrawnie” – rozmawiała Anna Gordijewska.

Chłopak z gitarą, piosenki z tekstem – wywiad z Jakubem Zuckermanem

05/12/2019 07:06

Bacznie obserwuje świat i nie bez ironii go komentuje. Pisze teksty m.in. dla Piwnicy pod Baranami, tłumaczy zagranicznych twórców, jeździ po kraju, zbierając nagrody i wyróżnienia za własne utwory na niemalże wszystkich festiwalach poetyckich.

Odnaleziony nagrobek ks. Kalińskiego w Satanowie. Nowe zagadki

03/12/2019 08:07

Obecny Satanów – to niewielkie miasteczko na zachodnich terenach obw. chmielnickiego. Niegdyś było to jedno z największych miast Podola, ustępujące jedynie Kamieńcowi Podolskiemu.

Cmentarz Stryjski we Lwowie

02/12/2019 09:02

Niestety zanikanie starych nekropolii jest nie tylko oznaką naszych czasów. Podobne zdarzenia miały miejsce we Lwowie już przed I wojną światową i dotyczyły starego cmentarza przy ul. Stryjskiej – a właściwie dwóch cmentarzy przy tej ulicy. Losy tych nekropolii opisał dokładnie Józef Białynia-Chołodecki w broszurze zatytułowanej „Cmentarz Stryjski”, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa w cyklu Biblioteki Lwowskiej w roku 1913.

Rafał Dzięciołowski o znaczeniu Pogrzebu Wileńskiego

29/11/2019 15:20

Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, który 22 listopada 2019 roku był w Wilnie, w rozmowie z dziennikarzem Konstantym Czawagą.

Dzień kolejarza

29/11/2019 07:16

W życiu mamy dni robocze, wolne i świąteczne. Są święta religijne, państwowe i zawodowe. W każdym kraju te święta mają miejsce zgodnie z tradycjami, zwyczajami, okolicznościami i przypadają na różne daty. Jednym z takich świąt zawodowych jest Dzień kolejarza.

Fotomagik Alosza

28/11/2019 08:51

Już nie pamiętam, kiedy Alosza Iutin pojawił się na horyzoncie naszego Teatru.

„Boża sprawa” na „Moście Kultury”

-a A+

Stanisława Zacharko, Jarosław Drozd i Orest Hołubeć (Fot. Jurij Smirnow)W lwowskiej galerii Garryego Bowmana odbyła się wystawa fotografii artystycznej Stanisławy Zacharko pt. „Boża sprawa”. Wystawę zorganizowano w ramach VII edycji projektu „Most Kultury”, który powstał z inicjatywy konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda.


Projekt ma już swoje miejsce w polsko-ukraińskich kontaktach kulturalnych na terenie Lwowa, znany jest również w Polsce. Biorą w nim udział współcześni polscy artyści, ich twórczość odkrywa lwowianom świat awangardowej sztuki współczesnej Europy. Stanisława Zacharko jest nie tylko artystką-plastykiem i historykiem sztuki, ale również wspaniałym organizatorem licznych projektów artystycznych i kulturalnych. Współautorami lwowskich edycji „Mostu kultury” są Ukrainiec Orest Hołubeć, historyk sztuki, profesor Lwowskiej ASP i Polak, konsul Andrzej Słomski, prywatnie artysta-grafik. Wszyscy organizatorzy żyją tymi projektami i angażują się w każdą wystawę. Jak powiedział konsul Jarosław Drozd: „Pan Słomski jest ambasadorem współczesnej polskiej sztuki we Lwowie”.

 

Fot. Jurij SmirnowWystawa odbyła się w trudnym dla Ukrainy czasie, w dniu żałoby narodowej i bardzo niepewnej sytuacji w Kijowie. „Mosty Kultury”, mosty przyjaźni, mosty porozumienia między naszymi krajami są jak najbardziej aktualne i potrzebne. Na otwarciu wystawy zebrała się pełna sala miłośników sztuki, lwowskich artystów, wykładowców Akademii Sztuk Pięknych, pracowników Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Wystawa fotografii artystycznej „Boża sprawa” była poświecona Lwowowi i Ukrainie. Artystka Stanisława Zacharko sfotografowała nasze miasta, jego ulice i place, jego zakątki. Niektóre były naprawdę brzydkie, mało estetyczne same w sobie, ale pani Zacharko umiała nadać im całkiem inny sens, odczytać ich przesłanie inaczej i donieść to do widza. Motywem cyklu stała się ulotka z ukraińskim tekstem i napisem „Boża sprawa”. Właśnie to hasło, a nie treść ulotki stało się natchnieniem dla artystki. Uzupełnieniem hasła były lwowskie ulice, stare afisze, kupy brudu i śmieci, czy też inne naklejone obok ogłoszenia. Trudno było zrobić z tego wszystkiego dzieło sztuki, ale artystka to zrobiła! Zrobić zdjęcia zabytków lwowskich potrafi każdy turysta, ale nie każdy może zostać artystą-fotografikiem. Nie każdy może włożyć w taki cykl filozoficzny sens i zobaczyć na zwykłej ulicy niezwykłe akcenty.


Prof. Hołubeć powiedział: „Każdy człowiek kształtuje własny świat – szczególnie artysta. Na niego oddziaływają czynniki zewnętrzne, tworząc oryginalną wizję, skojarzenia  i fantazje. Za jakiś czas zaczyna się droga powrotna – wracają one do nas w postaci dzieł artystycznych. „Boża sprawa” – to kolejny sukces kreatywnej pani Zacharko. Projekt nabywa dzisiaj dziwnej skojarzeniowej aktualności. Jak nigdy dotąd Ukraina potrzebuje dziś Bożej Opieki. Umiejętność zrozumienia, usłyszenia bliźniego, zwalczania zła, przekształcenia nienawiści w miłość, na pewno są najważniejszymi przesłaniami „Bożej sprawy”… Świat dziś jest bardzo mały. My, Ukraińcy, mamy szczęście, że mamy takiego sąsiada jak Polska”.

 

Na wystawie (Fot. Jurij Smirnow)Konsul generalny Jarosław Drozd mówił, że Stanisława Zacharko jest człowiekiem z poczuciem piękna, wrażliwym sercem i oryginalnym sposobem patrzenia na świat. „Zwróciła uwagę na fascynujące hasło „Boża sprawa” i biało-czerwony kolor ulotek. To hasło jest odpowiednikiem łacińskiego „Opus Dei”, nazwy słynnej i zasłużonej społeczno-religijnej formacji. Powinniśmy się nad tą „Bożą sprawą”, nad tym Bożym dziełem zastanowić” – mówił konsul generalny.


Autorka powiedziała, że jest zafascynowana wizualno-plastycznym językiem lwowskiej ulicy: szyldami, plakatami, ulotkami i napisami. „To wystawa o dialogu pomiędzy ludźmi. To rodzaj opowieści o tym, że ludzie nie tylko wysyłają komunikaty, ale i słuchają, co mówią inni. Dialog pozwala zrozumieć drugą osobę, daje się przekonać ludzi myślących. Most Kultury jest symbolem przechodzenia w dwie strony, symbolem dialogu. Dzięki dialogowi ludzie stają się bliższymi sobie. Wystawa została organizowana w trudnym dla Ukrainy okresie i dlatego jest bardzo na czasie”.


Wystawa zawiera 63 fotografie, 63 komunikaty do ludzi, do odbiorców, które autorka wysłała z nadzieją otrzymania odpowiedzi, z nadzieją nawiązania dialogu, z nadzieją wzajemnego zrozumienia. Tego dialogu potrzebuje społeczeństwo Ukrainy, również w stosunkach polsko-ukraińskich potrzebny jest dialog.


Kolejne edycje „Mostu Kultury” organizują i rozwijają takie dialogi.


Jurij Smirnow

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.