• Papierek lakmusowy demokracji

    Tak określiła stosunek większości obywateli państwa do mniejszości narodowych prof. Teresa Astramowicz-Leyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podczas międzynarodowej konferencji...
  • Uroczystości Bożego Ciała we Lwowie prze...

    – Niech Chrystus Eucharystyczny, który żyje w waszych sercach posyła was do tego świata, abyście dawali świadectwo o swojej wierze, o swoim przywiązaniu do najpiękniejszych tradycj...
  • Jezuici. Część 6

    Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej ...

aktualności

Klub Galicyjski, czyli dyskusje o nas samych

24/06/2019 03:07

18 czerwca 2019 roku Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska stała się miejscem obrad Klubu Galicyjskiego.

Rondo generała Marka Bezruczki we Wrocławiu

24/06/2019 03:03

Od roku rondo na Stabłowicach, u zbiegu ulic gen. Augusta Emila Fieldorfa i Wojanowskiej, nosi imię generała Marka Bezruczki.

Dni Jacka Kuronia we Lwowie

21/06/2019 14:22

„Dni Jacka Kuronia we Lwowie” zostały zorganizowane w 15. rocznicę jego śmierci przez jego polskich i ukraińskich przyjaciół.

Dzień Dziecka i wsparcie seniorów na Podolu

21/06/2019 12:58

W dniach 14–15 czerwca Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, dzięki wsparciu Fundacji BGK, po raz kolejny zorganizowała Dzień Dziecka w Kamieńcu Podolskim i Gródku Podolskim dla najmłodszych z całej Ziemi Podolskiej. Goście z Polski odwiedzili z darami również osoby starsze polskiego pochodzenia w ich mieszkaniach oraz w domach opieki.

Prezydent wręczył odznaczenia Virtus et Fraternitas

20/06/2019 18:07

Członkowie grupy berneńskiej Aleksandra Ładosia wśród pośmiertnie odznaczonych medalem Virtus et Fraternitas.

Senat USA o wzmocnieniu Polski: ma kluczowe znaczenie

20/06/2019 18:04

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu opublikowała własną wersję budżetu obronnego USA na rok 2020.

Obchody trzydziestolecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze

20/06/2019 16:42

Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze uczciło 30 lat swojej działalności. Na uroczystość przyjechali goście z Polski i z Ukrainy.

Żegnaj dzieciństwo

19/06/2019 16:14

Koniec maja obfituje w szereg uroczystości, w których biorą udział dzieci: to przede wszystkim Dzień matki, Dzień dziecka i uroczystości ukończenia kolejnego roku nauki. W przedszkolu nr 48 przy ul. Metrologicznej we Lwowie te trzy ważne daty obchodzono „za jednym zamachem” 5 czerwca.

publicystyka

Spisek porucznika Deblessema. Część 2

27/06/2019 06:05

Kontynuujemy opowieść o historii zbrojnego powstania Polaków w Stanisławowie w maju 1919 roku. Jako źródło wzięto wspomnienia dowódcy Polskiej Organizacji Wojskowej w mieście Antoniego Deblessema.

Znaczkowa wojna o Grunwald

25/06/2019 05:48

Wciąż jeszcze obchodzimy, bardzo uroczyście, 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jak moglibyśmy ją uczcić na naszym, filatelistycznym podwórku? Pojawił się arcyciekawy pomysł. Spróbujmy wskazać najładniejszą, najciekawszą emisję wybraną z lat 1918–2018, czyli z ponad 5.000 znaczków.

W krainie łakoci Zalewskich

24/06/2019 03:59

Kurierowe rozmowy przy kawie

Biblijne rośliny Miodoborów

22/06/2019 05:38

Na przełomie maja i czerwca w rezerwacie „Miodobory” w obw. Tarnopolskim możemy obserwować unikalne zjawisko – masowe kwitnięcie jasieńca – Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus L.).

Jak Polacy Charków budowali. Część LI

22/06/2019 05:29

Charkowski architekt Marian Józef Zdzisław Charmański (1859–1925)

Horacy Safrin

21/06/2019 16:59

Horacy Safrin i Stanisławów

Czy Putin zrobi z Zełenskiego banderowca?

20/06/2019 18:01

Kreml stara się skierować ukraińską politykę historyczną na śliską drogę. Wielu ludzi interesuje pytanie, jaką będzie polityka historyczna prezydenta Zełenskiego?

Lwowskie wiadomości parafialne

20/06/2019 16:51

Rok 1933 – na świecie szaleje wielki kryzys. Na ten temat debatowała Światowa konferencja gospodarcza. Relacje z niej znalazły się na pierwszych stronach całej prasy światowej. Nawet Lwowskie Wiadomości Parafialne w numerze czerwcowym zamieściły artykuł redakcyjny, poświęcony temu zagadnieniu.

Jak Polacy Charków budowali. Część L

19/06/2019 11:54

Działalność polskich architektów gubernialnych na terenie guberni charkowskiej

Jezuici. Część 5

19/06/2019 10:53

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Te Deum laudamus w Okopach św. Trójcy

-a A+

(Fot. Aleksandra Gryźlak)

W miejscowości Okopy koło Borszczowa na Podolu, dokonano ponownej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Trójcy. Kościół wzniesiony na terenie twierdzy w Okopach św. Trójcy pod koniec wieku XVII był kilkakrotnie niszczony i palony w różnych okresach. W sobotę, 14 czerwca, odbudowaną świątynię ponownie oddano wiernym.

Kiedy byłem tam na początku lat 2000 drzwi wejściowe były zabite gwoździami i zamknięte na kłódkę, a sam obiekt miał wygląd budynku gospodarczego. Budynek częściowo nie miał dachu, a na miejscu krzyża nad tympanonem (dziś przywróconego) znajdowało się ogromne bocianie gniazdo. Wejść do budynku udało się z boku, od łączki, ale w środku trafiłem na stajnię, czy też oborę – krowa, słoma, nawóz, siano... Na ścianie dawnego prezbiterium zauważyłem znakomicie zachowane freski z herbami Korony i Wielkiego Księstwa.

(Fot. Aleksandra Gryźlak) Uroczystość rozpoczęła procesja od dawnej Bramy Kamienieckiej do odnowionego kościoła. Przy drzwiach kościoła głos zabrał biskup Leon Dubrawski: podziękował obrońcom polskości i wiary w Okopach. Dwie starsze panie wręczyły biskupowi klucze do drzwi świątyni, uratowane po wojnie, a dziś symbolicznie przekazane Kościołowi. Msza święta została odprawiona pod przewodnictwem biskupa Leona Dubrawskiego, z udziałem biskupa Leona Małego, sufragana lwowskiego, kilkunastu księży z diecezji rzymskokatolickich na Ukrainie oraz kilku księży z Polski.


Oprawę mszy św. i uroczystości dopełniły kameralny zespół smyczkowy, Młodzieżowa Parafialna Orkiestra Dęta „Ad Astra” z Łodzi-Andrzejowa, chór kościoła z udziałem miejscowych, często niemłodych już parafian. Uroczystość zakończyła się owacją dla księdza Romana Twaroga, proboszcza katedry w Kamieńcu Podolskim – inicjatora odbudowy.

Na uroczystość rekonsekracji przybyła małżonka ambasadora RP w Kijowie, Henryka Litwina Hanna Litwin; senator Stanisław Gogacz, z Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP; konsul generalny RP w Winnicy, Krzysztof Świderek; delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Podola z Tarnowa, prof. Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego oraz Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

(Fot. Aleksandra Gryźlak) Idea odbudowy kościoła w Okopach powstała na przełomie 2010/2011 roku. Ze strony polskiej wsparło ją Stowarzyszenie Przyjaciół Podola z Tarnowa z prezesem Aleksandrą Świderską i wiceprezesem Grzegorzem Knapikiem na czele, a także historyk Jan Płonka. Po stronie miejscowej kluczowe znaczenie miało zaangażowanie biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza kamienieckiego, a zwłaszcza wielka praca i zaangażowanie proboszcza katedry kamienieckiej ks. Romana Twaroga.


Opr. na podstawie relacji Jana Malickiego
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Galeria zdjęć z wydarzenia

Na szańcach w Okopach

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.