• Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relac...

    Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa. ...
  • Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

    Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii ...
  • Maski medyczne od polskich przyjaciół

    Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie. ...

aktualności

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

Książkę „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II wydano po ukraińsku

21/05/2020 12:30

Z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II lwowskie wydawnictwo „Litopys” wydało tłumaczenie na język ukraiński ostatniej pracy papieża Polaka „Pamięć i tożsamość”.

Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

21/05/2020 10:40

Lwowskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęto od ceremonii stosowania jednodziennego okolicznościowego stempla oraz prezentacji trzech znaczków z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która porankiem 18 maja odbyła się na Poczcie Głównej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, byłego drugiego sekretarza osobistego Ojca Świętego.

publicystyka

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Kamienni świadkowie dawnych epidemii

14/05/2020 04:04

„Dżumne” krzyże, które do dziś można zobaczyć gdzieniegdzie na Ukrainie, są dość interesującymi i rzadkimi świadectwami dawnych epidemii. Ustawiano je przeważnie w miejscach pochówku ofiar pomoru.

Wianek weselny – szeroki i wysoki

11/05/2020 04:47

Według tradycyjnych technologii oraz z naturalnych składników Olga Kalin z przykarpackiego miasta Kałusz wytwarza unikalne wysokie wianki weselne

Produkcja Kuriera Galicyjskiego wyróżniona na VI Festiwalu Filmowym EMIGRA!

-a A+

Jarosław Krasnodębski i Eugeniusz Sało, twórcy filmu „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”, otrzymali wyróżnienie EMIGRA 2018. Premiera filmu miała miejsce 27.10.2018 w Sali Rejs Kina Kultura i stała się jednocześnie premierą Studia Filmowego „Lwów” Kuriera Galicyjskiego.

Festiwal EMIGRA to nowatorskie przedsięwzięcie na światową skalę. Co roku pokazuje poprzez filmy życie Polaków poza granicami Polski i nie robi przy tym różnicy, czy są to Polacy ze Wschodu czy z Zachodu.

EMIGRA to nie po prostu festiwal filmowy – to również okazja do spotkania, spotkania Polaków z zagranicy z Polakami z Polski. Jak co roku, na VI Emigrę przybyła ponad 100-osobowa grupa EMIGRA-ntów z różnych stron świata. W salach Kina Kultura, w Klubokawiarni Pożyteczna i w Domu Spotkań z Historią (bo tam odbywały się w tym roku pokazy) można było spotkać widzów i gości m.in. z Chicago, Sztokholmu, Oslo, Lwowa, Londynu, Syndey, Wilna, a nawet z Krasnojarska i Archangielska.

Jak zwykle Festiwal zwrócił swoją EMIGR-ową Kamerę na Wschód. Goście mogli zobaczyć Polskę oczami repatriantów w filmie Krzysztofa Magowskiego „Zachwyt”, przespacerowali się ulicami dawnego Stanisławowa, a dzisiejszego Iwano-Frankiwska, wraz z mieszkającymi w Polsce stanisławowiakami w najnowszej produkcji „Kuriera Galicyjskiego”, ale też powrócili do wierszy Sławomira Worotyńskiego, zapomnianego wileńskiego poety, w filmie „Nieobecny” Romualda Mieczkowskiego.

Od lewej: Romuald Mieczkowski, Mirosław Rowicki, Jarosław Krasnodębski i Elżbieta Lewak (fot. Piotr Apolinarski)

W tym roku tematem przewodnim festiwalu były POWROTY. Powroty do Polski, powroty do siebie, powroty do domu.

Festiwal odwiedziło wielu gości specjalnych. Jednym z nich była „Dziewczyna Misia” – Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie „Miś”, Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

Było też trochę egzotyki, bo widzowie Festiwalu mogli wybrać się na Wyspy Owcze wraz z Kubą Witkiem, a do Indii – z Elżbietą i Krzysztofem Renikami.

Obok filmów dokumentalnych i niezależnych produkcji w programie VI Emigry znalazły się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego i „Pomiędzy słowami” – ostatni srticte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii – Urszuli Antoniak.

Na otwarciu Festiwalu goście mogli obejrzeć dwie produkcje: krótkometrażowy film „Last Day Summer” w reżyserii Aleksandry Czenczek (który otrzymał w Los Angeles tzw. Kiddy Oscar) oraz „Tu się żyje” w reżyserii Kingi Dębskiej. Na sali pojawili się twórcy obu produkcji. Oba filmy niezwykle poruszyły widzów, których zdaniem dwie propozycje połączył temat przemijania, a więc ważności bycia „tu i teraz”. „Last Day Summer” – kolejna produkcja zespołu londyńskich twórczyń – w niezwykły sposób przedstawia historię o otwartości dziecka na spontaniczną przyjaźń z osobą z demencją. „Tu się żyje” – najnowszy dokument polskiej reżyser – opowiada o hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie, ludziach tam żyjących, a także o s. Michaeli Rak, która owo hospicjum prowadzi i która również gościła na otwarciu.

Na coroczny konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018 zostały rozdane ostatniego dnia Festiwalu. Swoją obecnością galę wręczenia nagród i wyróżnień uświetniła senator Barbara Borys-Damięcka, która od wielu lat wspiera Festiwal. Listę wyróżnionych i nagrodzonych prac zamieszczamy poniżej.

Niebawem EMIGRA wyruszy tradycyjnie do Lwowa, Chicago, Berlina i Wilna. A już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną, już VII edycję Festiwalu Filmowego EMIGRA w 2019 roku.!

Nagrodę ZŁOTEJ EMIGRY otrzymali

KUBA ŁUCZKIEWICZ - za reżyserię filmu fabularnego "W KAŻDEJ MINUCIE ŻYCIA"

JACEK PAPIS - za film „NIEUDACZNICY” - reportaż o polskiej enklawie artystycznej w Berlinie

Nagrodę SREBRNEJ EMIGRY otrzymują:

DANIEL ŚWIATŁY - za zdjęcia do eksperymentalnego filmu dokumentalnego „NIESKOŃCZONOŚĆ JEST NA 50 METRACH” ukazujący, jak ważna bywa forma adekwatna do opowiadanej treści

MARIUSZ WIRSKI - za film „EMIGRANCI. URYWKI Z PAMIĘTNIKA”- niezależny, skromny w środkach wyrazu i ciekawie opowiedziany dokument o aspiracjach i tęsknotach młodej polskiej rodziny w Wielkiej Brytanii

Nagrodę MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

ALEKSANDRA CZENCZEK - za etiudę fabularną „REFLEKSY” - przejmującą opowieść o wyalienowaniu i pragnieniu przyjaźni

DOROTA KRZYWICKA-KAINDEL - za dokument „PRZYBYSZE” - ukazujący niezwykle w dzisiejszej politycznej rzeczywistości ciepły obraz integracji mieszkańców małego austriackiego miasteczka z imigrantami z Azji i Bliskiego Wschodu

Nagrody SPECJALNE MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

KRZYSZTOF MAGOWSKI - za film dokumentalny „ZACHWYT” - który oczami rodziny polskich repatriantów ze Wschodu ukazuje inny, nieznany punkt widzenia na dzisiejszą Polskę

CEZARY CISZEWSKI - za „WOLNY EKRAN” - oryginalny dziennikarski program telewizyjno-internetowy, wykorzystujący twórczo możliwości nowoczesnego dziennikarstwa

WYRÓŻNIENIA otrzymali

ELŻBIETA DEPTA-WIELGOS i AGATA KADENACY - za eksperymentalny obraz „TAK TRUDNO ZNIKNĄĆ TERAZ” będący próbą mierzenia się człowieka z egzystencjalnymi problemami współczesnej rzeczywistości

OLGA BLUMCZYŃSKA - za dokument „STANY PRZESZŁE” wyrażający poszukiwania nowej formuły „polskości” na emigracji

TOMASZ PAWLAK - za film animowany „LANDRYNKI”

JAN BUJNOWSKI - za dokument „WEHIKUŁ CZASU” o londyńskim performerze polskiego pochodzenia z absurdalnym poczuciem humoru

MARTINA TREPCZYK - za klip muzyczny „SHAKE SHAKE”

JERZY SZKAMRUK - za pełnometrażowy film dokumentalny „ZŁĄCZYĆ SIĘ Z NARODEM" ilustrujący ideę powrotu do Ojczyzny Polaków ze wschodu.

JAROSŁAW KRASNODĘBSKI, EUGENIUSZ SAŁO - za pełne ciepła i humoru podejście do tematu w dokumencie „TAM BYŁ MI RAJ. OPOWIEŚĆ O STANISŁAWOWIE"

Ela Lewak

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.