28/04/2019 13:10

Polacy w Lipawie i Padwie – świadectwo naszych dziejów

Instytut POLONIKA oddaje w ręce czytelników dwie niezwykłe publikacje przybliżające historie często zupełnie nieznane, a bardzo ważne z punktu widzenia polskiej historii i kultury. „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana” oraz „Metryka nacji polskiej w Padwie 1592–1745” są świadectwem wspólnego dziedzictwa polsko-łotewskiego i polsko-włoskiego.

20/04/2019 14:13

Promocja książki o Wacławie Szybalskim

We Lwowie odbyła się promocja książki Jarosława Abramowa-Neverly’ego „Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”. Wydarzeniu towarzyszył pokaz filmu „Esencja życia” Anna Ferens o profesorze.

13/03/2019 17:38

Człowiek, który się władcom nie kłaniał

Napisano o nim całe tomy wspomnień, po wojnie trafił do kroniki filmowej. był bohaterem filmów fabularnych i telewizyjnych. Chociaż pochodził z austriacko-niemieckiej rodziny za swoją ojczyznę wybrał Polskę i pozostał jej wierny do końca, mimo szykan i niesłusznych oskarżeń…

03/03/2019 23:38

Prezentacja albumu Beaty Kost „Stanisławów. Z życia miasta”

Stanisławów wychodzi z cienia Lwowa. Po latach zapomnienia o grodzie Rewery ukazała się kolejna książka poświęcona trzeciemu miastu Galicji. Album Beaty Kost posiada szereg unikatowych ilustracji wygrzebanych w prasie i w ulotkach przez autorkę, ale jest też przewodnikiem po historii miasta. Taką gratkę dla miłośników Stanisławowa przygotowało Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.