aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

publicystyka

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

Wielkanocna paczka dla Rodaka ze Lwowa

-a A+

Około 3,5 tysiąca ton żywności i środków higienicznych udało się zebrać mieszkańcom Wrocławia w ramach akcji charytatywnej „Wielkanocna paczka dla Rodaka ze Lwowa”.

Pakunki świąteczne trafią do podopiecznych hospicjum domowego dla dzieci nieuleczalnie chorych, prowadzonego przez lwowską Fundację „Dajmy Nadzieję”, do osób starszych i chorych z Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach k. Lwowa oraz do rodzin potrzebujących z katedry lwowskiej.

Renata Łukaszewicz, prezes Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi podkreśliła, że w tegoroczną akcję pomocy zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli.

–  Po raz kolejny dzięki wsparciu wrocławian, przede wszystkim pomocy dzieci i młodzieży, udało się zorganizować akcję dla rodaków, którzy zostali we Lwowie, po drugiej stronie granicy. W tym roku udało się zebrać ok. 3,5 ton żywności, środków higienicznych, a także ponad 8 tysięcy złotych. Pieniądze te zostaną przekazane do lwowskiej fundacji „Dajmy Nadzieję” i tam będę rozdysponowane – powiedziała prezes Fundacji im. św. Jadwigi.

Kazimierz Pabisiak i Justyna Staszak z Fundacji im. św. Jadwigi od wielu lat koordynują praktyki zawodowe dla młodzieży z Ukrainy, ale również organizują różnego rodzaju zbiórki i akcje, aby wspierać Polaków we Lwowie.

– W przedświątecznym czasie wielkanocnym chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim lwowiakom. Przekazuję te życzenia w imieniu wszystkich wolontariuszy, współpracowników Fundacji św. Jadwigi, naszych instytucji, które są zaangażowane w akcję „Wielkanocna paczka dla Rodaka ze Lwowa” – powiedziała Justyna Staszak, członek zarządu Fundacji im. św. Jadwigi – Pracując na rzecz akcji charytatywnej, zbierając żywność i środki czystości, myśleliśmy o osobach, do których kierujemy tę pomoc, myśląc, że wielkanocna paczka sprawi radość naszym rodakom, mieszkańcom Lwowa i okolic.

Akcji wspierania rodaków ze Lwowa honorowo patronuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk: – Po raz kolejny biorę udział w tej akcji. Zanim zostałem prezydentem Wrocławia uczestniczyłem w akcjach bożonarodzeniowych i wielkanocnych – zaznaczył Jacek Sutryk. – Bardzo się cieszę, bo wiem, że są duże potrzeby. Po objęciu urzędu swą pierwszą wizytę złożyłem właśnie we Lwowie, które jest miastem partnerskim Wrocławia. Jest to piękna akcja ucząca pomagania. Wśród jej licznych partnerów są wrocławskie szkoły, które licznie w niej uczestniczą i zbierają dużo paczek. Cieszę się, że budujemy odpowiedzialne i solidarne społeczeństwo – podsumował prezydent Wrocławia.

Radny Rady Miejskiej Wrocławia Jarosław Krauze, który od lat wspiera akcję, uważa, że najważniejszy jest udział dzieci i młodzieży. – Robimy tę akcję wspólnie z młodzieżą i dziećmi z wrocławskich szkół. Poprzez to wychowujemy ich, aby byli jak najbardziej pożytecznymi i dobrymi ludźmi, którzy pomagają innym. Postanowiliśmy, od tej edycji, że ci, którzy najbardziej się do tej pomocy przyczynili i włożyli w nią najwięcej serca, w maju pojadą do Lwowa, aby zobaczyć, komu pomagają i dokąd te dary trafiają. Jednocześnie będą mogli porozmawiać z tymi ludźmi. Przez to jeszcze bardziej zakochają się we Lwowie i lwowiakach, tak ja myśmy się zakochali – zaznaczył Jarosław Krauze.

Organizatorem akcji jest Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia, z wrocławskimi szkołami i przedszkolami, ze Strażą Miejską we Wrocławiu, z dolnośląską Solidarnością, z Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, z Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu przy aktywnym udziale wielu ludzi dobrej woli i wolontariuszy.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.