• Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relac...

    Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa. ...
  • Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

    Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii ...
  • Maski medyczne od polskich przyjaciół

    Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie. ...

aktualności

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

Książkę „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II wydano po ukraińsku

21/05/2020 12:30

Z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II lwowskie wydawnictwo „Litopys” wydało tłumaczenie na język ukraiński ostatniej pracy papieża Polaka „Pamięć i tożsamość”.

Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

21/05/2020 10:40

Lwowskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęto od ceremonii stosowania jednodziennego okolicznościowego stempla oraz prezentacji trzech znaczków z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która porankiem 18 maja odbyła się na Poczcie Głównej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, byłego drugiego sekretarza osobistego Ojca Świętego.

publicystyka

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Kamienni świadkowie dawnych epidemii

14/05/2020 04:04

„Dżumne” krzyże, które do dziś można zobaczyć gdzieniegdzie na Ukrainie, są dość interesującymi i rzadkimi świadectwami dawnych epidemii. Ustawiano je przeważnie w miejscach pochówku ofiar pomoru.

Wianek weselny – szeroki i wysoki

11/05/2020 04:47

Według tradycyjnych technologii oraz z naturalnych składników Olga Kalin z przykarpackiego miasta Kałusz wytwarza unikalne wysokie wianki weselne

Kościół św. Klemensa w Sewastopolu. Życie po zwrocie

-a A+

W czerwcu 2018 roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii katolickiej parafii w Sewastopolu – wiernym zwrócono kościół św. Klemensa.

Wieść o tym obiegła nie tylko samo miasto, ale i katolików na całym świecie. O tym, jak posuwają się prace, mające na celu przywrócenie świątyni do jej właściwych funkcji pisaliśmy niejednokrotnie.

Od razu po zwrocie świątyni parafia zaczęła wyrabiać stosowne dokumenty. Jest to proces długotrwały. Sama świątynia jest w strasznym stanie, bowiem przez wiele lat budowla stała opuszczona. W kościele nie było prądu, długi czas nie wywożono nagromadzonych śmieci, strop był w stanie awaryjnym. Kłopoty wynikły też z przeplanowaniem świątyni, bo poprzedni właściciele dokonali znacznych przeróbek i dobudówek. Częściowo nie zachował się ołtarz. Te i inne problemy stanęły przez parafianami.

Źródło: St. Clement Catholic Church

17 sierpnia przyjechał proboszcz, ks. Leon Tkaczuk MIC. We wrześniu na dachu świątyni został ustawiony krzyż. Nastał okres wytężonej pracy przy doprowadzeniu wnętrza do porządku: wysprzątano śmieci, urządzono wnętrze, a na drzwiach umieszczono informację o historii kościoła i parafii katolickiej w Sewastopolu. Lato i początek jesieni minął na wytężonej pracy i modlitwie.

Źródło: St. Clement Catholic Church

W listopadzie 2018 roku parafia przygotowywała się do rekolekcji. Do Sewastopola przyjechał z Turkmenistanu o. Andrzej Madej, który przez tydzień wygłaszał kazania. 18 listopada w przygotowanych murach świątyni miała miejsce pierwsza po jej zwrocie Msza św. Rekolekcje zakończyły się poświęceniem 6-metrowego krzyża przed wejściem do kościoła. Poświęcenia dokonał bp Jacek Pyl, który ustalił, że 23 dnia każdego miesiąca odmawiana będzie litania do św. Klemensa, patrona parafii. Proboszcz, ks. Leon Tkaczuk, ogłosił, że Msze św. będą odbywać się w świątyni każdej niedzieli.

Boże Narodzenie wierni spotkali w kościele. Kościół był pełen, przyjechało wielu gości. Zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia. Na Wigilię życzenia wiernym złożył gubernator Sewastopola Dmitrij Owsiannikow.

Źródło: St. Clement Catholic Church

Obecnie prowadzone są intensywne prace wewnątrz świątyni. Msze św. odprawiane są trzy razy w tygodniu: raz w sobotę i dwa razy w niedzielę.

Parafianie mają trudne zadanie powrotu świątyni do jej pierwotnego historycznego wyglądu. Proszą o modlitewne wsparcie i śledzenie wiadomości o przebiegu prac.

Źródło: St. Clement Catholic Church
Tekst ukazał się w nr 7 (323) 15-29 kwietnia 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.