aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

publicystyka

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

Turniej z okazji 115-lecia założenia Pogoni Lwów

-a A+

3 maja na stadionie im. Bogdana Markiewicza w Winnikach k. Lwowa odbył się dziecięcy Turniej z okazji 115-lecia Pogoni Lwów ArmadaCup 2019. W turnieju wzięło udział osiem drużyn: Wisła Kraków, Garbarnia Kraków, Akademia Piłkarska 21 z Krakowa, Sandecja Nowy Sącz, Polonia Przemyśl, Reprezentacja Powiatu Wrocławskiego, Pride Lwów oraz gospodarze Pogoń Lwów.

Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów zaznaczył, że tym turniejem lwowska Pogoń rozpoczyna rok jubileuszowy 115-lecia założenia klubu i 10-lecia reaktywacji. - W turnieju wzięły udział zespoły dziecięce z Polski i ze Lwowa. Mieliśmy słońce, deszcz, ostrą rywalizację, walkę i zwycięzcę - podkreślił.Drużyny dziecięce rocznika 2007 i młodsi podzielono na grupy A i B, z których dwie najlepsze przeszły do fazy półfinałowej. Zwycięzcą turnieju została drużyna Sandecji z Nowego Sącza, która w meczu finałowym pokonała Reprezentację Powiatu Wrocławskiego 4:1.

- Po raz pierwszy dzieci z powiatu wrocławskiego brali udział w tym turnieju. Jesteśmy pod wrażeniem, bo udział brało osiem mocnych drużyn. My zajęliśmy drugie miejsce. Więc jak na początek, to jest dobrze - zaznaczył Roman Potocki, starosta Powiatu Wrocławskiego.

Podczas ceremonii nagradzania wszystkie zespoły otrzymały medale i cenne prezenty. W czasie całego turnieju byli obecni Mirosław Szymkowiak, były reprezentant Polski i mistrz Polski w barwach Wisły Kraków i Widzewa Łódź, Tomasz i Paweł Zapiorowie z firmy ArmadaFinanse SA, Andrij Kuchtanycz z Idea Banku Ukraina, Maciej Drozdowski z Krakowskiego Banku Spółdzielczego, delegacja Starostwa Powiatowego we Wrocławiu na czele ze starostą Romanem Potockim.

Puchar Turnieju 115-lecia założenia LKS Pogoni Lwów ArmadaCup 2019 zawodnikom Sandecji Nowy Sącz wręczył prezes Marek Horbań.

Wręczono również wyróżnienia specjalne dla najlepszych piłkarzy turnieju. Najlepszym bramkarzem turnieju został Dorian Florek z Sandecji Nowy Sącz, najlepszym strzelcą – Jakub Mita z Garbarni Kraków, najlepszym zawodnikiem – Mateusz Jaworski z Sandecji Nowy Sącz.

Na zakończenie prezes Marek Horbań podziękował sponsorom i partnerom turnieju m. in. firmie ArmadaFinanse SA, IdeaBank Ukraina, Krakowskiemu Banku Spółdzielczemu, firmie Wawel, Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP oraz Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie.

Prezes lwowskiej Pogoni zaznaczył, że w okresie letnio-jesiennym odbędzie się szereg różnych wydarzeń poświęconych jubileuszowi klubu, a centralne obchody odbędą się pod koniec września. - Kluczowa impreza jest zaplanowana na ostatnią sobotę września, gdzie zagramy z Polonią Przemyśl, z którymi jako pierwsi odnowiliśmy współpracę po reaktywacji. Zakończy to wszystko uroczysta gala Pogoni Lwów - podsumował Marek Horbań.

Po południu delegacje z Polski oraz młodzi piłkarze złożyli wieńce i zapalili znicze na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na cmentarzu Łyczakowskim przy pomniku Ludwika Kuchara, wybitnego działacza Pogoni Lwów.

Redakcja Kuriera Galicyjskiego objęła patronatem medialnym wydarzenia jubileuszowe LKS Pogoni Lwów.

Eugeniusz Sało

Fot. Andrzej Leusz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.